سفر وزیر خارجه فرانسه به الجزایر برای آب کردن یخ روابط بین دو کشور
سرویس بین الملل - وزیر امور خارجه فرانسه روز چهارشنبه تأکید کرد که سفر وی به الجزایر با هدف افزایش اعتماد و آب شدن یخ روابط پس از بالا گرفتن تنش‌های دو کشور، صورت گرفته است.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از ایسنا - «ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه که روز چهارشنبه با هدف ترمیم روابط الجزایر و فرانسه پس از اظهارات تنش آمیز روسای جمهور دو کشور، وارد الجزایر شده است، اظهار کرد که تمایل پاریس برای آب کردن یخ روابط و سوء تفاهم پیش آمده بین دو کشور را به رئیس جمهوری الجزایر منتقل کرده است.

این دیپلمات فرانسوی افزود که محور اصلی دیدار و گفت وگو با رئیس جمهوری الجزایر، همکاری از طریق آغاز گفت وگوی عملی به عنوان شرکای پرونده های مربوط به امنیت دو کشور بوده است.

وزیر فرانسوی ابراز امیدوار کرد گفت وگویی که امروز آغاز کرد به بازگشت روابط سیاسی دولت های دو کشور در آغاز سال جدید میلادی به دور از اختلافات گذشته کمک کند.

وی تاکید کرد که الجزایر و فرانسه با چالش های بزرگ منطقه ای و بین المللی در زمینه تروریسم در ساحل، مهاجرت غیرقانونی و مسائل اقتصادی روبرو هستند.

عبدالمجید تبون رئیس جمهوری الجزایر، روز چهارشنبه از ژان لودریان که برای یک سفر کاری به الجزایر به سر می برد، استقبال کرد.

تنش ها میان دو کشور فرانسه و الجزایر پس از اظهارات محدود کردن ویزای شهروندان الجزایری برای سفر به فرانسه و اظهارات جنجالی امانوئل ماکرون علیه دولت و رئیس جمهوری الجزایر بالا گرفت.

روزنامه فرانسوی «لوموند» صحبت های ماکرون را منتشر کرد که در آن اظهار کرد همتای الجزایری اش، عبدالمجید تبون «در یک رژیم بسیار سخت، گیر کرده است».

رئیس جمهوری فرانسه همچنین وجود «ملت الجزایر قبل از استعمار فرانسه» را زیر سوال برد و بر لزوم رسیدگی به این موضوع به منظور دستیابی به «آشتی بین مردم» تاکید کرد.

وزارت خارجه الجزایر هم سفیر فرانسه در این کشور را برای اعلام مراتب اعتراض شدید و رسمی کشورش به دلیل تصمیم یکجانبه پاریس درخصوص کاهش سهمیه ویزای اختصاص یافته به شهروندان الجزایری احضار کرد.

منبع : خبرگزاری ایسنا