ویدیو -  مواجهه جنگنده های روسی و فرانسوی بر فراز دریای سیاه
سرویس بین الملل - روسیه از مواجهه جنگنده‌های نیروی هوایی این کشور با جنگنده‌های فرانسوی بر فراز دریای سیاه خبر داد.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از همشهری - ریانووستی مرکز ملی کنترل دفاعی روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد نیروی هوایی این کشور سه جنگنده فرانسوی را که در تلاش برای نزدیک شدن به فضای هوایی این کشور از راه دریای سیاه بوده اند، مقابله کرده است.


به گزارش این مرکز جنگنده های سوخو ۲۷ از نیروهای دفاع هوایی منطقه نظامی جنوبی روسیه برای جلوگیری از عبور دو هواپیمای جنگی تاکتیکی میراژ-۲۰۰۰ و رافال و یک هواپیمای سوخت گیری سی-۱۳۵ نیروی هوایی فرانسه از مرز هوایی این کشور به هوا برخاستند و آنها را اسکورت کردند و سپس به پایگاهشان بازگشتند.

به گفته این مرکز این پروازها با رعایت دقیق قوانین بین المللی انجام شده است.

روسیه می گوید نیروهای آمریکا و ناتو اخیرا فعالیت هایشان را در دریای سیاه افزایش داده اند. 

وزارت خارجه روسیه هم اعلام کرد یک یادداشت اعتراض درباره پروازهای «خطرناک» هواپیمای نظامی آمریکایی و ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه تسلیم سفارت آمریکا کرده است.

وزارت نیروی هوایی فرانسه نیز به گزارش رویترز اسکورت شدن هواپیماهای جنگی فرانسوی بوسیله یک جت روسی را تایید و اعلام کرد این هواپیما در حال انجام یک ماموریت دیده بانی برای ناتو در فضای هوایی بین المللی بر فراز دریای سیاه بوده اند.

پاسکال یانی، سخنگوی ارتش فرانسه نیز در این باره گفت: «یک هواپیمای جنگنده روسی سوخو ۲۷ نزدیک شد، بعد هواپیماهای ما را در اغلب مسیر گذرشان بر فراز دریای سیاه دنبال کرد.»

او افزود: «این مواجهه به شیوه ای حرفه ای و بدون ایجاد هیچ خطری رخ داد و این نوع موقعیت امری معمول است. این مواجهه نه مانع ماموریت هواپیماهای فرانسوی شد و نه جلوی آزادی راهیابی در فضای هوایی بین المللی را گرفت.»

گرچه چنین مواجهه های هوایی ناشایع نیست و موارد مشابهی در گذشته رخ داده است، اما این مورد در هنگامی روی می دهد که تنش فزاینده ای میان غرب و روسیه در این منطقه به وجود آمده است.

منبع : همشهری آنلاین