لوکاشنکو: اعزام نیروهای صلحبان به قزاقستان تصمیم مشترک من و پوتین بود
سرویس بین الملل - رئیس جمهوری بلاروس گفت که او برنامه اعزام نیروهای صلحبان "سازمان پیمان امنیت جمعی" (CSTO) به قزاقستان را به صورت مشترک با ولادیمیر پوتین طراحی کرده بود.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از ایسنا - خبرگزاری تاس، الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس در جلسه ای با صلحبانان بلاروسی که تازه از قزاقستان برگشته بودند، اظهار کرد: بدون هیچ گونه لاف زدنی می گویم؛ کل این عملیات حتی تا خود جزئیات آن توسط روسای جمهور روسیه و بلاروس تنظیم و انجام شد. یک سناریویی طراحی شد و «سرگئی شویگو»، وزیر دفاع روسیه و «ویکتور خرنین»، وزیر دفاع بلاروس، برنامه های روسای جمهور دو کشور را بررسی و آن ها را هدایت کردند؛ بعد از این مراحل، اولین هواپیماها در عرض چند ساعت به خاک قزاقستان اعزام شدند. تمامی این عملیات بدون هیچ گونه شک و تردید "به سرعت" و "با قاطعیت" انجام شد.

تظاهرات در چندین شهر قزاقستان در ۲ ژانویه آغاز و چند روز بعد به شورش های دسته جمعی تبدیل شد. به دنبال این تظاهرات و درگیری ها، ساختمان های دولتی در چندین شهر عمدتا در آلماتی غارت شد. خشونت متعاقب آن هزاران نفر را مجروح کرد و تلفاتی نیز گزاش شد. پس از آن، قاسم جومارت توکایف، رئیس جمهوری قزاقستان به سازمان پیمان امنیت جمعی مراجعه کرد و از این بلوک تحت رهبری روسیه درخواست کمک کرد.

در تاریخ ۶ ژانویه، نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان پس از گفتگوی تلفنی با توکایف، تصمیم به استقرار نیروهای حافظ صلح جمعی CSTO در قزاقستان گرفت.

مقامات قزاق تاکید می کنند که نظم و قانون به تمامی منطق این کشور بازگشته است.

رئیس جمهور قزاقستان گفت که نیروهای صلحبان "سازمان پیمان امنیت جمعی" نقش مهمی را در ایجاد ثبات وضعیت در قزاقستان ایفا کردند و ماموریت آن ها را "موفقیت آمیز" خواند. در تاریخ ۱۳ ژانویه، CSTO "خروج نیروهای صلحبان" خود را از جمهوری آسیای مرکزی آغاز کرد.

منبع : خبرگزاری ایسنا