کانادا حضور سربازان روس در نزدیک اوکراین را محکوم کرد

کانادا حضور سربازان روس در نزدیک اوکراین را محکوم کرد

۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۶ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس بین الملل - وزیر خارجه کانادا حضور گسترده نیروهای روسی در نزدیکی مرز اوکراین را محکوم کرد.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از ایسنا - خبرگزاری رویترز، ملانی جولی، وزیر خارجه کانادا همچنین گفت، دولت اوتاوا تصمیمی در زمان مقتضی به منظور تامین جنگ افزار و تسلیحات برای اوکراین اتخاذ می کند.

وی در جریان دیدار با دیمیتری کولبا، همتای اوکراینی خود در کی یف گفت: هرگونه تهاجم جدید از سوی روسیه علیه اوکراین با پیامدهای جدی همراه خواهد بود.

اوکراین و متحدان ناتوی این کشور همزمان با استقرار ده ها هزار نیروی روسی در مرز، در حالت هشدار قرار گرفته اند.

روسیه اما ادعای آنها را برای آمادگی به منظور حمله به اوکراین رد کرده و بر تضمین های امنیتی از غرب تاکید می کند.

کانادا از زمان الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه در ۲۰۱۴ موضعی قوی در قبال مسکو اتخاذ کرده است.

وزیر خارجه کانادا همچنین گفت: دولت اوتاوا به شدت نگران حضور نظامی روسیه در مرزهای اوکراین است و ما به شدت نگران فعالیت های بی ثبات کننده در داخل و اطراف این کشور هستیم.

وی افزود: ما در حمایت خود از اوکراین متحد هستیم. همچنین هرگونه تهاجم علیه این کشور با پیامدهای جدی روبرو خواهد شد.

وزیر خارجه کانادا در پاسخ به اینکه آیا این کشور جنگ افزار به اوکراین ارسال می کند، گفت: ما درخواست دولت اوکراین را در این باره شنیده ایم. بسیاری از مقام های کانادایی بر اجابت این درخواست تاکید کرده اند. ما می دانیم که باید نقش خود را در این مورد ایفا کنیم البته به دنبال گزینه های دیگری هم هستیم و در زمان مقتضی تصمیم خود را در این باره می گیریم.

در ادامه، وزیر خارجه اوکراین نیز گفت: ما تماس های دیپلماتیک از جمله گفتگوهای تلفنی و دیدارهای مختلفی را با هدف بازداشتن روسیه از اجرای برنامه های تهاجمی اش داشته ایم.

وی ادامه داد: گفتگوی من با وزیر خارجه کانادا تایید کرد که ما در یک جبهه مشترک دیپلماتیک همکاری داریم و با هم به دنبال بسیج حمایت بین المللی برای اوکراین در این برهه دشوار هستیم. وضعیت در کشور تحت کنترل است. من از همه خواسته ام تا اصلا اضطراب نداشته باشند.

خبرگزاری گلوبال نیوز کانادا گزارش کرده که این کشور نیروهای ویژه خود را در اوکراین مستقر کرده که بخشی از تلاش های ناتو برای بازدارندگی تهاجم روسیه و تعیین راه هایی برای کمک به دولت کی یف است.

منبع : خبرگزاری ایسنا