رئیس جمهور قزاقستان:  بی عدالتی اجتماعی باعث ناآرامی های اخیر شد
سرویس بین الملل - رئیس‌جمهور قزاقستان تاکید کرد، رویدادهای اخیر در این کشور به خاطر اختلاف طبقاتی میان قشر ثروتمند و فقیر رخ داد.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از ایسنا - خبرگزاری آناتولی، قاسم جومارت توکایف، رئیس جمهوری قزاقستان در نشستی با نمایندگان تجاری جهان گفت: ناآرامی های اخیر در سراسر این کشور از مشکلاتی که در طول سال ها روی هم جمع شده بودند، نشات گرفت.

وی افزود: قزاقستان در حال حاضر با وظیفه استراتژیک دگرگونی عمیق نظم اجتماعی مواجه است. اختلاف طبقاتی میان قشر ثروتمند و فقیر به سطح غیرقابل قبولی رسیده است.

توکایف تصریح کرد: ناآرامی ها و آشوب های اخیر در قزاقستان از بی عدالتی اجتماعی نشات گرفت. شبه نظامیان تروریست و توطئه گران پشت آنها نیز از این وضعیت سوء استفاده کردند.

وی ادعاهای نهادهای تحقیقاتی بین المللی دال بر اینکه نیمی از ثروت این کشور تنها متعلق به ۱۶۲ تن است را تایید کرد و گفت: این وضعیت باید فورا تغییر کند.

رئیس جمهور قزاقستان متعهد شد تا به سیاست دگرگونی سیاسی در این کشور ادامه دهد.

وی گفت: من به سیاست مدرن سازی جامعه و دگرگونی سیاسی ادامه خواهم داد. مسیر این اصلاحات کاملا مشخص است. این گذار به یک بازار آزاد، یک اقتصاد متنوع با تمرکز اجتماعی است.   

دوم ژانویه سال جاری میلادی اعتراضات گسترده ای به خاطر افزایش قیمت سوخت در سراسر قزاقستان در گرفت که کمی بعد به درگیری با پلیس ختم شد. توکایف از یک بلوک نظامی به رهبری روسیه درخواست کمک کرد و نیروهای حافظ صلح از روسیه، بلاروس، ارمنستان و تاجیکستان خیلی زود وارد قزاقستان شدند و از نیروهای مجری قانون قزاق در برقرار ی مجدد نظم پشتیبانی کردند.

 

منبع : خبرگزاری ایسنا