رزمایش بزرگ ناتو در دریای مدیترانه

رزمایش بزرگ ناتو در دریای مدیترانه

۰۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۸ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس بین الملل - سخنگوی وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد، نظامیان ائتلاف ناتو و این کشور قرار است از روز دوشنبه هفته جاری یک رزمایش دریایی ۱۲ روزه را در دریای مدیترانه برگزار کنند.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از ایسنا - خبرگزاری فرانسه، به گفته جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، این رزمایش دریایی تحت عنوان رزمایش " Neptune Strike '۲۲" تا تاریخ چهارم فوریه ادامه پیدا خواهد کرد و قرار است به موجب آن توانمندی های دریایی ناتو آزمایش شده و به نمایش گذاشته شود.

این رزمایش قرار است با شرکت ناو هواپیمابر یو.اس.اس هری ترومن آمریکا و یک روز بعد از آن برگزار شود که روسیه نیز اعلام کرد قصد دارد توامندی های دریایی خودش را در ماه های ژانویه و فوریه و از اقیانوس آرام گرفته تا اقیانوس اطلس به نمایش بگذارد.

ناوهواپیمابر یو.اس.اس هری ترومن به همراه ناوگروه رزمی همراهش از اواسط دسامبر هنگامی که مقامات آمریکا دستور به تغییر جایگاه این ناو از خاورمیانه به حوزه مدیترانه را دادند، در دریای مدیتران به سر برده است.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد، این تصمیم به جهت "اطمینان دهی مجدد" به اروپایی در ضمن وجود تنشها با روسیه اتخاذ شده است.

این خبر ساعاتی بعد از آن اعلام شد که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا مذاکراتی را با سرگئی لاوروف، همتای روس خود با هدف کاستن از تنشها پیرامون نگرانی های مربوط به تدارک مسکو برای حمله به اوکراین انجام داد.

پنتاگون گفته است که رزمایش مذکور مستقیما به تنشهای پیرامون اوکراین مربوط نمی شود.

کربی روز جمعه به خبرنگاران گفت، تنشها با مسکو در بحثها درباره اجرای رزمایش دریایی نقش داشته اند اما "خود رزمایش ناتو علیه هیچ نوع سناریویی که در ارتباط با اوکراین ممکن است رخ دهد، برنامه ریزی نشده است".

کربی همچنین تاکید کرد، رزمایش Neptune Strike '۲۲ "در واقع یک مانور دریایی ناتو با هدف آزمودن طیف وسیعی از توانمندی های دریایی که ما خواستار تضمین تداوم بهبودشان هستیم است".

با این حال این رزمایش دریایی نامش در فهرستی که در وبسایت ناتو در تاریخ ۱۴ دسامبر ۲۰۲۱ از رزمایشهای زمانبندی شده برای سال جاری میلادی منتشر شد، به چشم نمی خورد.

کربی بیان کرد: ملاحظات مقتضی با توجه به تنشهای فعلی در ارتباط با وضعیت رزمایشهای ما وجود داشته است. و بعد از همه آن ملاحظات و بحث ها با متحدان ناتوی ما، تصمیم به ادامه مسیرگرفته شد.

روسیه نیز به اعلام مانورهای دریایی خودش برای ماه های ژانویه و فوریه در حوزه های اقیانوس اطلس، شمالگان، اقیانوس آرام و دریای مدیترانه پرداخت که قرار است در آنها بالغ بر ۱۴۰ کشتی جنگی و ۱۰۰۰۰ نظامی شرکت داشته باشند.

منبع : خبرگزاری ایسنا