تداوم اعتراضات در سودان و افزایش شمار کشته ها - ادامه مذاکره های بین المللی با طرف های بحران
سرویس بین الملل - در حالی که کمیته مرکزی پزشکان سودان از افزایش تعداد کشته‌های اعتراضات این کشور خبر داد، هیات سازمان ملل اعلام کرد طی روزهای آتی دیدارهایی با طرف‌های سودانی خواهد داشت.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از ایسنا - سایت شبکه خبری الجزیره، کمیته مرکزی پزشکان سودان در بیانیه ای اعلام کرد که تعداد کشته های اعتراضات این کشور از ۲۵ اکتبر گذشته به ۷۳ تن رسیده است.

صدها سودانی روز جمعه به دعوت برخی گروه های سیاسی و فعالان، به خیابان های خارطوم، پایتخت این کشور و سایر شهرها آمده و بازگشت کامل حاکمیت غیرنظامی را خواستار شدند.

همزمان ایمن سید سلیم، وزیر ورزش و جوانان سودان نیز همزمان با این تظاهرات استعفای خود را از کابینه موقت اعلام کرده و انتصاب خود در این سمت را به دلیل اینکه از طرفی به غیر از کابینه بوده، غیرقانونی دانست.

سلیم اظهار کرد: به تازگی نخست وزیر تماس تلفنی با من داشت و از من خواست بر ادامه فعالیتم تاکید کنم اما متوجه شدم که حکم انتصاب من در وزارت ورزش و جوانان از سمتی به غیر از کابینه صادر شده و این بر خلاف قانون اساسی است و به همین دلیل استعفای خودم از این سمت را اعلام می کنم.

آشفتگی سیاسی، تظاهرات و نافرمانی مدنی در سودان در شرایطی ادامه دارند که فراخوان هایی برای استمرار نافرمانی مدنی منتشر می شوند.

پیش از این گروه های آزادی و تغییر و اتحادیه مشاغل سودان و نیز تشکل ها برای تظاهرات پس از نماز روز جمعه فراخوان داده بودند.

هیات سازمان ملل برای حمایت از گذار سیاسی در سودان (یونیتامس) نیز در بیانیه ای اعلام کرد که طی روزهای آتی به رایزنی های خود با طرف های سودانی ادامه خواهد داد و دیدارها شامل طرف های مختلفی از جمله ارتش، نیروهای امنیتی، احزاب، جنبش های مسلح و خانواده های کشته های اعتراضات خواهند بود.

طبق بیانیه، این هیات با نمایندگانی از اتحادیه های شغلی و جنبش های مسلحی که اکتبر ۲۰۲۰ توافقنامه صلح جوبا را امضا کردند، دیدار خواهد کرد.

منبع : خبرگزاری ایسنا