آمادگی ارتش اتیوپی برای شروع مرحله دوم جنگ بر علیه تیگرای در میان هشدارهای سازمان ملل
سرویس بین الملل - در حالی سازمان ملل از بحران کمبود مواد غذایی و سوخت در تیگرای خبر می‌دهد، معاون فرماندهی کل قوای دفاعی اتیوپی تاکید کرد که ارتش آماده آغاز مرحله جدیدی از جنگ علیه جبهه آزادی بخش تیگرای است.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از ایسنا - سایت شبکه روسیا الیوم، معاون فرماندهی کل نیروهای اتیوپی در جریان یک مصاحبه تاکید کرد که ارتش مرحله اول حمله به جبهه آزادی بخش تیگرای را با موفقیت تکمیل کرد.

وی افزود که در صورت استمرار اقدامات تحریک آمیز این جبهه علیه غیرنظامیان، ارتش اتیوپی امادگی آغاز حمله مجدد به این جبهه را دارد.

این ژنرال ارتش اتیوپی در پاسخ به این سوال که چرا نیروهای ارتش این کشور وارد منطقه تیگرای نشدند، گفت: تیگرای قلمرو اتیوپی و بخشی از حاکمیت این کشور است و کسی نیست که مانع از ورود ارتش اتیوپی به آن شود.

وی همچنین گفت که "گروه تروریستی" را هر کجا که هست تعقیب می کنیم.

با شروع جنگ تیگرای، این منطقه از لحاظ کمبود مواد غذایی با بحران بی سابقه ای روبه رو گشته است.در همین راستا سازمان ملل اعلام کرد که  کمک های غذایی در تیگرای به پایین ترین سطح خود رسیده و این منطقه با یک فاجعه انسانی روبه رو است.

یکی از آژانس های مرتبط سازمان ملل در این زمینه اعلام کرد که از زمان شروع جنگ در این منطقه (بیشتر از ۱۴ ماه) مردم آن با بحران کمبود مواد غذایی مواجه شده اند. به گونه ای که ذخیره موادغذایی  در این منطقه روبه اتمام است. 

این سازمان تاکید کرد که از ۱۴ دسامبر هیچ گونه انتقال کمک های بشردوستانه به تیگرای، به دلیل درگیری های خشونت بار بین ارتش اتیوپی و جبهه آزادی بخش مردمی صورت نگرفته است.

تیگرای همچنین از کمبود شدید سوخت رنج می برد و به گفته این سازمان، از دوم اوت به جز دو کامیون متعلق به برنامه جهانی غذا،  به هیچ مقداری از این ماده اجازه واردات داده نشده است.

طبق بیانیه برنامه جهانی غذا، موجودی مواد غذایی غنی شده برای درمان کودکان و زنان دچار سوءتغذیه در منطقه تیگرای در حال حاضر به اتمام رسیده است.

این جنگ که ۱۴ ماه به طول انجامیده است پس از دستور ابی احمد، نخست وزیر اتیوپی به ارتش این کشور در سال ۲۰۱۸،  مبنی بر حمله به تیگرای و سرنگون کردن جبهه آزادی بخش مردمی آن، آغاز شد.

نخست وزیر اتیوپی در زمان شروع حمله به تیگرای نوید یک پیروزی سریع را داده بود، اما جبهه آزادی بخش تیگرای، ارتش را غافلگیر کرد و با کنترل بخش بزرگی از استان تیگرای به سمت مناطق همجوار "عفار" و "أمهره" پیشروی کرد.

منبع : خبرگزاری ایسنا