نشست کانادا، آمریکا و متحدان برای کمک به هاییتی

نشست کانادا، آمریکا و متحدان برای کمک به هاییتی

۰۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۷ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس بین الملل - ناامنی فزاینده در هاییتی و نگرانی‌ها درباره توانایی این کشور در برگزاری انتخابات سراسری پس از قتل رئیس جمهوری سابق این کشور، باعث شد تا بیش از ۱۹ مقام ارشد بین‌المللی با یکدیگر دیدار داشته و بر لزوم افزایش کمک‌ها توافق کنند.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از ایسنا - خبرگزاری آسوشیتدپرس، کانادا میزبان این نشست بود که بیش از سه ساعت به طول انجامیده و نمایندگانی از جمله از آمریکا، فرانسه و مکزیک و همچنین سازمان ملل متحد در آن حضور داشتند. کانادا در این نشست وعده کمک ۳۹ میلیون دلاری را داد و دیگر کشورها وعده دادند که وضعیت امنیت این کشور را بهبود بخشند که برگزاری انتخاباتی رضایت بخش، ممکن باشد.

این کشورها همچنین به تقویت ظرفیت پلیس ملی هاییتی همزمان با افزایش خشونت و قدرت گیری گروه های تبهکاری، متعهد شدند. تا کنون بیش از ۲۰ هزار تن از شهروندان هاییتی به دلیل از دست دادن خانه هایشان در نبردهای تبهکاران بر سر گستردگی حوزه قلمروشان، مجبور به زندگی در پناهگاه های غیربهداشتی آن هم در میان همه گیری کرونا شده اند.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا در آستانه این دیدار که پشت درهای بسته انجام شد، گفت: افزایش خشونت ها دارد وضعیت انسانی که همین حالا نیز متزلزل است را وخیم تر می کند... ما باید در کنار هم کار کنیم تا ثبات را بازیابی و از امنیت و رفاه مردم هاییتی حفاظت کنیم.

نمایندگان ۱۹ کشور در این نشست حضور داشتند، از جمله نخست وزیر هاییتی، معاون وزارت خارجه آمریکا و وزیر امور خارجه فرانسه.

دفتر وزیر امور خارجه کانادا در بیانیه ای پس از پایان این نشست اعلام کرد: شرکا برای مقابله با ناامنی، توافق کردند که با تمرکز بر احترام به حاکمیت قانون، عدالت و حقوق بشر، حمایت فعلی و آتی خود از بخش امنیت هاییتی – از جمله پلیس ملی هاییتی - را تقویت کنند.

آریل هنری، نخست وزیر هاییتی گفت که انتظار دارد یک شورای انتخاباتی موقت در روزهای آتی تشکیل شده و متعهد شد که در سال میلادی جاری، انتخابات را برگزار کند اما تاریخ دقیقی اعلام نکرد.

منبع : خبرگزاری ایسنا