کانادا وام 95 میلیون دلاری به اوکراین پیشنهاد کرد

کانادا وام 95 میلیون دلاری به اوکراین پیشنهاد کرد

۰۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۸ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس بین الملل - نخست‌وزیر کانادا اعلام کرد، کشورش یک وام به ارزش ۱۲۰ میلیون دلار کانادا (۹۵ میلیون دلار آمریکا) به اوکراین پیشنهاد داده تا بتواند به تلاش‌های روسیه برای بی‌ثبات کردن اقتصاد این کشور پاسخ دهد و در برابر آنها مقاومت کند.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از ایسنا - خبرگزاری آناتولی، جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا گفت: روسیه قصد دارد اوکراین را بی ثبات کند از جمله به صورت اقتصادی. این وام به حمایت از مقاومت اقتصادی اوکراین کمک خواهد کرد. ما همچنین در حال بررسی گزینه های دیگر برای تامین حمایت های مالی و دیگر حمایت ها از اوکراین هستیم.

ترودو در کنفرانسی خبری در اوتاوا گفت: یکی از این حمایت ها پیشنهاد هدیه ای ۴.۸ میلیون دلاری برای کمک فنی است.

وی افزود: کانادا همچنین احتمالا آموزش نظامی به نیروهای اوکراینی را تمدید می کند، تجهیزات و تسلیحات دفاعی برای این کشور در نظر می گیرد و تحریم های شدیدی علیه روسیه اعمال می کند. بدون شک ما به دنبال انجام اقدامات بیشتر هستیم و براساس شرایط، گزینه هایمان را مطرح می کنیم.

این اطلاعیه های کانادا در حالی مطرح شده اند که تنش ها میان اوکراین و روسیه بالا گرفته است. این اطلاعیه ها همچنین چند ساعت پس از آن منتشر شدند که دیپلمات های آمریکایی و روسی مذاکراتی را در سطح مقامات عالی رتبه در سوئیس با هدف خنثی کردن یک انبار باروت پیش از انفجار و در گرفتن جنگ برگزار کردند.

ترودو گفت: ما به عنوان جامعه جهانی در تلاش های دیپلماتیک مهم و قابل توجهی مشارکت کرده ایم و صریحا تاکید کرده ایم که در گرفتن جنگی که در آن سربازان روسی و اوکراینی یکدیگر را می کشند نه به نفع مردم اوکراین است و نه به نفع مردم روسیه.

وی افزود: هرگونه تحرک نیروهای روسی به طرف اوکراین کاملا غیرقابل قبول خواهد بود و با پاسخ صریحی از سوی جامعه بین الملل مواجه خواهد شد.

روسیه دست کم ۱۰۰ هزار نیرو در مرز با اوکراین دارد و با وجود آنکه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه هرگونه احتمال حمله کشورش به اوکراین را رد کرده اما این استقرار نیرو گمانه زنی ها را درباره این هدف افزایش داده است.

منبع : خبرگزاری ایسنا