میانجی آمریکا در مذاکرات ترسیم مرزهای دریایی لبنان و رژیم صهیونیستی به بیروت می رود
سرویس بین الملل - یک روزنامه لبنانی از سفر فرستاده آمریکا در مذاکرات تعیین مرزهای دریایی لبنان و رژیم صهیونیستی به بیروت در فوریه آتی خبر داد.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از ایسنا - روزنامه "النهار" لبنان برخی منابع پیگیر مذاکرات غیرمستقیم لبنان و رژیم صهیونیستی درباره تعیین مرزهای دریایی نوشت، آموس هوکشتاین، فرستاده آمریکا به پرونده تعیین مرزهای دریایی لبنان و رژیم صهیونیستی که  پیش از این سفرش به بیروت به تعویق افتاده بود، فوریه آتی به بیروت خواهد رفت.

این روزنامه درباره دلیل تعویق سفر هوکشتاین به نقل از منابع خود نوشت، احتمالا طرف آمریکایی منتظر نتیجه مذاکرات وین برای توافق هسته ای ایران است.

همچنین منابع یاد شده احتمال دادند که میانجیگر آمریکایی در مذاکرات تعیین مرزهای دریایی لبنان و اراضی اشغالی در سفر آتی خود به بیروت پیشنهادی را ارائه کرده و بازگشت به میز مذاکرات را برای دو طرف لبنانی و اسرائیلی سهولت بخشد.

اطلاعات موجود حاکی از این هستند که احتمالا میانجی آمریکایی پیشنهاد دهد منطقه مورد اختلاف دو طرف به مساحت ۸۶۰ کیلومتر مربع در اختیار لبنان باشد و علاوه بر آن تضمین شود میدان قانا که مخازن آن حدود چند میلیارد دلار بوده و حجم منابعش احتمالا به دو برابر میدان کاریش می رسد، به شکل کامل در سهمیه لبنان قرار گیرد.

طبق اطلاعات یاد شده،  دو سوم این میدان در بلوک شماره ۹ لبنان قرار داشته و یک سوم پایانی دقیقا زیر خط ۲۳ است.

شرکت توتال فرانسه زمان تعیین محل حفاری در بلوک ۹، نقطه ای در فاصله ۲۵ کیلومتری میدان قانا را انتخاب کرد تا وارد هیچگونه اختلافات حقوقی نشود اما این انتخاب، شانس کشف هرگونه مخزن نفتی و گازی را کاهش می دهد.

منبع : خبرگزاری ایسنا