استعفای فرمانده نیروی دریایی آلمان پس از اظهارنظر درمورد پوتین
سرویس بین الملل - رئیس نیروی دریایی آلمان که گفته بود رئیس‌جمهوری روسیه لایق احترام است و کی‌یف هرگز نمی‌تواند کریمه الحاق شده به مسکو را پس بگیرد، پس از انتقادهای گسترده از سمتش استعفا داد.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از ایسنا - خبرگزرای رویترز، آدمیرال کای-آخیم شونباخ، فرمانده نیروی دریایی آلمان در بیانیه ای گفت: من از کریستینه لامبرشت، وزیر دفاع خواستم تا فورا مرا از مسوولیت هایم کنار بگذارد و وزیر هم درخواست مرا پذیرفته است.

اظهارات جنجالی شونباخ درباره ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه جمعه گذشته در اندیشکده ای در هند مطرح و ویدیوی آن در رسانه های اجتماعی منتشر شد. این اظهارات در زمان حساسی مطرح می شود، وقتی که روسیه با ده ها هزار نیرو در مرزهای با اوکراین صف آرایی کرده است.

فرمانده نیروی دریایی آلمان نگرانی کشورهای غربی درباره حمله روسیه به اوکراین را ''بیهوده'' توصیف کرده بود. او گفته بود: آنچه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه می خواهد، احترام در شرایط برابر است.

او با بیان اینکه روسیه یک کشور قدیمی و مهم است، تاکید کرده بود: خدای من، احترام گذاشتن به دیگران کم هزینه و شاید بی هزینه باشد... کاری ندارد که احترامی که او می خواهد و احتمالا لایق آن هم هست، به او بدهیم.

این نظامی ارشد آلمان گفته بود: باید به اقدامات روسیه در خصوص اوکراین رسیدگی کرد، اما شبه جزیره کریمه دیگر از دست رفته است و باز نمی گردد و این یک حقیقت است.  

شونباخ اما یک روز بعد، از اظهارات خود عقب نشست و در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: چیزی برای تفسیر وجود ندارد، این یک اشتباه آشکار بود. اظهارات عجولانه من در هند، فشار زیادی را به جایگاهم وارد کرد. استعفای من ضروری است تا از خسارت بیشتر به نیروی دریایی آلمان، نیروهای آلمان و به ویژه جمهوری فدرال آلمان جلوگیری به عمل آید.  

در همین خصوص، سخنگوی وزارت دفاع آلمان هم گفت که سخنان شونباخ، "با مواضع این وزارتخانه مطابقت ندارد."

وزارت خارجه اوکراین روز شنبه (۲۲ ژانویه) اعلام کرد که مقام های دولت این کشور در گفت وگو با آنکا فلدهوزن، سفیر آلمان در اوکراین، به صراحت اعلام کرده اند که اظهارات فرمانده نیروی دریایی آلمان ''کاملا غیرقابل قبول'' است.

وزارت خارجه اوکراین همچنین در جریان احضار سفیر آلمان، "ناامیدی عمیق" خود را از مخالفت آلمان برای تحویل تسلیحات به اوکراین ابراز کرد.

مخالفت آلمان با ارسال تسلیحات به اوکراین، باعث ایجاد تنش بین کی یف و برلین شده است. با توجه به استقرار گسترده نیروهای روسیه در مرز اوکراین، دولت کی یف از مدت ها پیش از آلمان درخواست کرده تا تجهیزات دفاعی و نظامی لازم را برای اوکراین ارسال کند.

این در حالی است که دولت آلمان می گوید که سلاح های مرگبار نباید به مناطق بحران زده انتقال داده شوند. در همین خصوص، کریستینه لامبرشت، وزیر دفاع آلمان روز شنبه بار دیگر تاکید کرد: برلین فعلاً قصد تحویل تسلیحات به اوکراین را ندارد.

منبع : خبرگزاری ایسنا