آلمان کماکان بر مدار اختلاف با غرب در بحران اوکراین

آلمان کماکان بر مدار اختلاف با غرب در بحران اوکراین

۰۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۰:۱۵ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس بین الملل - وزیر امور خارجه آلمان بار دیگر اظهاراتی درباره تحولات اوکراین بیان کرده که از اختلاف در اردوگاه غرب بر سر نحوه حمایت از این کشور اروپای شرقی حکایت دارد.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - در شرایطی که کشورهای غربی در روزهای گذشته مدعی شده اند روسیه قصد دارد به اوکراین حمله کند «آنالنا بائربوک» وزیر امور خارجه آلمان تصریح کرده که برلین آماده حمایت مالی از اوکراین است.

پایگاه خبری پولیتیکو نوشته موضع گیری وزیر خارجه آلمان پس از آن صورت می گیرد که یک مقام ارشد نیروی دریایی این کشور روز جمعه استقرار ۱۰۰ هزار نیروی روسیه ای در نزدیکی مرز با اوکراین را کوچک نمایی کرد و گفت که غرب باید برای «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور روسیه قدری احترام قائل باشد.

دولت آلمان بلافاصله سعی کرد اظهارات این مقام ارتش آلمان را موضع شخصی او جلوه دهد؛ اما اظهارات مقام آلمانی بدون واکنش نبود و وزیر خارجه اوکراین گفت که آلمان باید از موضع گیری هایی که باعث تضعیف اتحاد میان کشورهای غربی شود خودداری کند.

وزیر خارجه آلمان روز دوشنبه در نشست وزیران خارجه کشورهای اتحادیه اروپا گفت که «ایجاد ثبات اقتصادی در اوکراین» یکی از روش هایی است که از طریق آن برلین می تواند از اوکراین حمایت کند.

با این حال، این اظهارات وزیر خارجه آلمان هم با توجه به امتناع برلین از ارسال کمک نظامی به اوکراین، مصداق دیگری از اکراه برلین از قرار گرفتن در مدار یکسان با کشورهای غربی بر سر تحولات اوکراین تغبیر شده است.

در میان کشورهای غربی که طی یک ماه گذشته جوسازی علیه روسیه و ادعای حمله این کشور به اوکراین را مطرح کرده اند، آلمان تلاش کرده مواضع متعادل تری اتخاد کند.

در همین راستا «کریستین لامبرخت» وزیر دفاع آلمان روز شنبه اعلام کرد یک بیمارستان صحرایی به اوکراین ارسال می کند.

وزیر دفاع آلمان افزود: «ما طرف اوکراینی ها ایستاده ایم. ما باید هر کاری که می توانیم برای کاهش تنش انجام دهیم. جمع بندی دولت این است که ارسال تسلیحات در حال حاضر کمکی نخواهد کرد».

«کِی آخیم شونباخ» فرمانده نیروی دریایی آلمان نیز ضمن «بیهوده» خواندن ادعاها مبنی بر طرح روسیه برای حمله به اوکراین، گفته بود شبه جزیره کریمه به روسیه پیوسته است و دیگر نباید دنبال بازگشت آن به اوکراین بود. وی همچنین با بیان اینکه آلمان و اروپا برای مقابله با چین به کمک روسیه نیاز دارند، گفت «ولادیمیر پوتین» فقط از غرب می خواهد که به روسیه احترام گذاشته شود که از نظر خود او نیز واقعا شایسته احترام است.

پس از اعلام این اظهارات از سوی شونباخ، بامداد یکشنبه خبر کناره گیری او از فرماندهی نیروی دریایی آلمان در رسانه ها منتشر شد.

شونباخ در بیانیه ای که در درگاه رسانه ای وزارت دفاع آلمان موجود است، گفت: «من به تازگی از وزیر دفاع [دولت] فدرال [آلمان] خواسته ام که اجازه کناره گیری من از وظایفم به عنوان فرمانده نیروی دریایی را صادر کنند».

بر اساس این گزارش، وی چنین اقدامی را برای جلوگیری از وارد آمدن «خسارت بیشتر» به نیروی دریایی آلمان، نیروهای مسلح و خود کشور ضروری خوانده و توضیح داد که وزیر دفاع درخواست او را پذیرفت.

منبع : خبرگزاری فارس