سوریه؛ وضعیت نگران کننده آوارگان و کودکان زندانی در منطقه تحت کنترل مزدوران آمریکا
سرویس بین الملل - سازمان ملل متحد می‌گوید که به دنبال حادثه حمله عناصر داعش به زندان غویران در الحسکه آوارگی 45 هزار نفر از اهالی این شهر و همچنین حضور 850 کودک در این زندان نگران کننده است.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس -   دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد اعلام کرد که از آغاز حمله تروریست های داعش به زندان غویران در الحسکه در پنجشنبه گذشته  تا کنون ۴۵ هزار نفر از خانه های خود آواره شدند.

به گزارش روسیا الیوم، استان الحسکه در شمال شرق سوریه از پنجشنبه گذشته با حمله عناصر داعش به زندان غویران که قریب به سه هزار و پانصد تروریست داعشی در آنجا زندانی هستند، صحنه درگیری این تروریست ها با شبه نظامیان عضو گروه نیروهای دموکراتیک سوریه شده بود که کنترل این زندان را در دست دارند.

صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) هم هشدار داده است که با ادامه خشونت ها در شمال شرق سوریه، نزدیک به ۸۵۰ کودک در خطر جدی قرار دارند.

«ویکتور نیلند» نماینده یونیسف در سوریه گفت که خشونت شدید در شهر الحسکه که با فرار داعشی ها از زندان این شهر مرتبط است، نزدیک به ۸۵۰ کودک زندانی در این زندان را در خطر واقعی قرار داده است. گزارش ها حاکی از آن است که برخی از این کودکان دوازده سال بیشتر ندارند.

بر اساس گزارش ها، در جریان خشونت های جاری پیرامون زندان غویران، بیش از ۱۰۰ نفر کشته و هزاران نفر آواره شده اند.

نیلند تاکید کرد: کودکان در زندان غویران حق دارند از عدالت برخوردار شوند. ما خواهان آزادی این کودکان از زندان هستیم. بازداشت کودکان باید آخرین راه حل و برای کوتاه ترین مدت ممکن باشد.

نیلند گفت که نزدیک به ۱۰ هزار کودک و مادرانشان در بازداشتگاه ها یا اردوگاه ها هستند که از ۶۰ کشور دنیا به سوریه آمده بودند و در شرایط سخت و زمستان های سخت برای زنده ماندن تلاش می کنند. این کودکان بسیار آسیب پذیر هستند و نیاز فوری به مراقبت دارند.

یونیسف از همه طرف ها در شمال شرق سوریه خواست که کودکان را از آسیب دور نگه دارند و همیشه از آنها محافظت کنند.  این سازمان از همه کشورهای عضو خواست که اقدامات فوری انجام دهند و مسئولیت کودکان را بر عهده بگیرند و آنها و مادرانشان را به کشورهایشان بازگردانند.

الحسکه در شمال شرق سوریه واقع شده و تحت کنترل  شبه نظامیان کُرد سوریه است. به گزارش رسانه های کُردی، حدود  پنج هزار حامی داعش در آنجا در زندان هستند.

پنجشنبه گذشته دو انفجار در برابر زندان غویران الحسکه که محل نگهداری زندانیان داعشی بود، صورت گرفت و پس از آن، تروریست های داعش به این زندان حمله کردند تا بتوانند سایر عناصر این گروه را از زندان فراری دهند.

طی چند روز اخیر، شبه نظامیان کُرد موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه که وابسته به آمریکا هستند، با این عناصر مهاجم درگیر شدند. این زندان تحت کنترل کُردها قرار داشت.

منابع محلی شامگاه امروز دوشنبه به روزنامه الوطن سوریه گفتند که عناصر داعشی، گروگانهای خود را که از عناصر کُرد بود، آزاد کردند. این عناصر در جریان درگیری در داخل این زندان، گروگان گرفته شده بودند.

به گفته این منابع، عناصر مهاجم داعش و تروریستهای زندانی نیز «با ضمانت و میانجیگری آمریکا، خود را تسلیم کردند و در ازای آن، گروگانهای نیروهای دموکراتیک را زنده تحویل دادند».

منابع مذکور گفتند که شبه نظامیان کُرد نیز با همکاری آمریکا، با چند دستگاه اتوبوس، عناصر داعشی تسلیم شده را به مناطق نامعلومی در جنوب الحسکه منتقل کردند.

این منابع خبر دادند که شماری از عناصر داعش نیز از این زندان فرار کردند و در حال حاضر، در شرق شهر الحسکه با شبه نظامیان کُرد درگیر هستند.

به گفته منابع سوری، بالگردها و پهپادهای آمریکا نیز به صورت مستمر در حال پرواز و گشت زنی در بخشهای مختلف الحسکه هستند. عناصر کُرد نیز ده نفر از عناصر داعشی فراری را بازداشت کردند.

«مصعب الحلبی»، عضو پارلمان سوریه هم دیروز تاکید کرد که اطلاعات آمریکا در حمله داعش به زندان الصناعه در شهر الحسکه در شمال شرق سوریه دست داشت.

الحلبی تصریح کرد: حمله به زندانی که اعضای سازمان داعش در آن مستقر هستند، با برنامه ریزی و سازماندهی اطلاعات واشنگتن و با هدف توجیه حضور نیروهای آمریکایی در منطقه انجام شده است به بهانه اینکه گروهک تروریستی داعش همچنان فعال و موجود و منطقه هنوز ملتهب است.

این عضو پارلمان سوریه از گروه نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) که از اکثریت شبه نظامیان کُرد تشکیل شده و مورد حمایت واشنگتن قرار دارد، خواست تا از وفاداری به واشنگتن دست بکشند.

مصعب الحلبی افزود: آمریکا به دنبال اجرای توطئه ترسیم مجدد نقشه خاورمیانه و تجزیه منطقه و به خصوص منطقه شمال سوریه است.

منبع : خبرگزاری فارس