پنتاگون از آماده باش 8500 نظامی برای اعزام به اروپا خبر داد

پنتاگون از آماده باش 8500 نظامی برای اعزام به اروپا خبر داد

۰۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۱:۳۹ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس بین الملل - سخنگوی پنتاگون با اعلام خبر آماده‌باش هشت هزار و پانصد نظامی آمریکایی جهت اعزام به اروپا برای کمک به اوکراین، مدعی شد که روسیه قصد کاهش تنش ندارد.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - ارتش ایالات متحده روز دوشنبه حدود ۸۵۰۰ نظامی خود را به حالت آماده باش درآورد تا در صورت نیاز، به طور بالقوه در کوتاه مدت آماده استقرار در اروپا شوند.

خبرگزاری «رویترز» در این باره گزارش داد: «اگرچه این تصمیم، حمایت ایالات متحده از اوکراین را که بخشی از ائتلاف ناتو نیست، تقویت نکرد، اما بر آمادگی فزاینده ناتو برای آنچه واشنگتن و کی یف معتقدند اقدامات روسیه برای جمع آوری نیروهای خود برای تهاجم احتمالی به اوکراین است، تأکید کرد».

«جان کربی» سخنگوی پنتاگون شامگاه دوشنبه در این باره گفت که بخش اعظم ۸۵۰۰ نظامی آمریکایی از دستورات آماده برای استقرار مطلع شده اند تا در صورت فراخوان ناتو، بتوانند صفوف نیروهای واکنش سریع ناتو را تکمیل کنند.

کربی طی نشست خبری در پنتاگون توضیح داد که «لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا همچنین می خواهد تعداد نامشخصی از نیروهای این کشور «برای هر گونه احتمالات دیگر نیز آماده باشند».

بر اساس این گزارش، وی ادامه داد: «آنچه در حال حاضر اتفاق می افتد این است که آنها را در یک دامنه کوتاه تر آماده می کند. ما امروز در مورد دستورات استقرار صحبت نمی کنیم».

سخنگوی پنتاگون همچنین افزود: «روسیه می تواند به راحتی با عقب کشیدن نیروهایش، بحران را کاهش دهد. اما این کار رخ نداده است. بسیار واضح است که روس ها در حال حاضر هیچ قصدی برای کاهش تنش ندارند».

به نوشته رویترز، نیروهای آمریکایی که روز دوشنبه از دستورات آماده برای استقرار مطلع شدند شامل تیم های تیپ رزمی اضافی، پرسنل لجستیک، پشتیبانی پزشکی، پشتیبانی هوایی و نیروهای مأموریت های اطلاعاتی، نظارتی و شناسایی بودند.

ناتو تاکنون حدود ۴۰۰۰ نظامی در گردان های چند ملیتی در استونی، لیتوانی، لتونی و لهستان دارد که توسط تانک ها، پدافند هوایی و واحدهای اطلاعاتی و نظارتی پشتیبانی می شوند.

از ماه گذشته رسانه های آمریکایی جوسازی و خبرسازی درباره احتمال حمله روسیه به اوکراین در اوایل سال جاری میلادی را آغاز کرده و موجب تشدید تنش در شرق اروپا شده اند. روسیه قویا چنین ادعاهایی را رد کرده اما تأکید کرده تداوم حملات توپخانه ای نیروهای اوکراینی علیه مناطق خودمختار روس زبان این کشور واکنش مسکو را در پی خواهد داشت.

مسکو همچنین به منظور کاهش تنش ها پیرامون مسائل اوکراین، پیشنهاداتی در راستای تضمین امنیتی غربی ها به روسیه از جمله عدم گسترش پیمان نظامی ناتو به سمت مرزهای این کشور و خروج نیروهای ناتو از این منطقه را مطرح کرد. هفته گذشته نماینده روسیه با همتایان آمریکایی و ناتو جلسه ای برگزار کردند تا این پیشنهادات را بررسی کنند اما در نهایت طرف غربی این پیشنهادات را رد کرد.

پیش از این، یک مسئول ارشد وزارت خارجه آمریکا با بیان اینکه تشدید تنش ها حول موضوع اوکراین، مسئله اجتناب ناپذیری نیست، گفت واشنگتن بار دیگر از مسکو می خواهد که اقدامات لازم برای تنش زدایی در این خصوص را انجام دهند.

منبع : خبرگزاری فارس