سران اتحادیه اروپا خواهان حل مشکلات امنیتی از طریق گفتگو شدند
سرویس بین الملل - دولت آلمان اعلام کرد که سران این کشور و دیگر اعضای اتحادیه اروپا ضمن اعلام آمادگی برای حل مشکلات امنیتی از طریق گفتگو، خواستار کاهش تنش روسیه در مسئله اوکراین شدند.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - علی رغم اقدامات و اظهارات عجولانه و تنش زای آمریکا درخصوص بحران بین اوکراین و روسیه، کشورهای اروپایی اما بر لزوم حل مشکلات امنیتی از طریق گفتگو تاکید کردند.

بر اساس بیانیه ای که از سوی سرویس مطبوعاتی دولت آلمان منتشر شد، سران کشورهای آلمان، فرانسه، لهستان، آمریکا، انگلیس، ایتالیا، اتحادیه اروپا و ناتو اعلام کردند که آماده ادامه رسیدگی به مسائل امنیتی در مذاکرات هستند.

به نوشته وبگاه ریانووستی، «اولاف شولتز» صدراعظم آلمان شامگاه دوشنبه در نشست ویدئوکنفرانسی با رؤسای جمهور فرانسه، لهستان و آمریکا، نخست وزیران انگلیس و ایتالیا، رئیس جمهور اوکراین، کمیسیون اروپا، رئیس شورای اتحادیه اروپا و دبیرکل ناتو درباره وضعیت اوکراین و اطراف آن بحث و گفتگو کرد.

در بیانیه دولت آلمان آمده است: «آنها درباره اقدامات بیشتر علیه روسیه رایزنی کردند. همه شرکت کنندگان نگرانی جدی خود را در مورد تحرکات گسترده نیروهای روسیه و تنش ناشی از این اقدامات ابراز کردند. آنها متفق القول بودند که روسیه باید زیر نظر گرفته شود».

بر این اساس، سران کشورهای اروپایی خواستار گام هایی برای کاهش تنش از سوی روسیه شدند و توافق کردند که مسائل امنیتی و ثبات در اروپا باید از طریق مذاکره حل شود و بر آمادگی خود برای ادامه تلاش های دیپلماتیک در این راستا، از جمله از طریق تلاش های آلمان و فرانسه در چارچوب فرمت نرماندی، تاکید کردند.

به نوشته ریانووستی، شرکت کنندگان در این نشست همچنین «حمایت کامل خود از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین» را تکرار کردند و گفتند «تجاوز بیشتر روسیه به اوکراین عواقب بسیار جدی خواهد داشت».

این در حالی است که پیشتر سخنگوی پنتاگون با اعلام خبر آماده باش هشت هزار و پانصد نظامی آمریکایی جهت اعزام به اروپا برای کمک به اوکراین، مدعی شد که روسیه قصد کاهش تنش ندارد.

از حدود دو ماه قبل رسانه های آمریکایی جوسازی و خبرسازی درباره احتمال حمله روسیه به اوکراین در اوایل سال جاری میلادی را آغاز کرده و موجب تشدید تنش در شرق اروپا شده اند. روسیه قویا چنین ادعاهایی را رد کرده اما تأکید کرده تداوم حملات توپخانه ای نیروهای اوکراینی علیه مناطق خودمختار روس زبان این کشور واکنش مسکو را در پی خواهد داشت.

مسکو همچنین به منظور کاهش تنش ها پیرامون مسائل اوکراین، پیشنهاداتی در راستای تضمین امنیتی غربی ها به روسیه از جمله عدم گسترش پیمان نظامی ناتو به سمت مرزهای این کشور و خروج نیروهای ناتو از این منطقه را مطرح کرد. هفته گذشته نماینده روسیه با همتایان آمریکایی و ناتو جلسه ای برگزار کردند تا این پیشنهادات را بررسی کنند اما در نهایت طرف غربی این پیشنهادات را رد کرد.

منبع : خبرگزاری فارس