پارلمان سوریه: درگیری های الحسکه نقشه آمریکاست

پارلمان سوریه: درگیری های الحسکه نقشه آمریکاست

۰۷ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۹ زمان مطالعه : 3 دقیقه
سرویس بین الملل - فراکسیون نظامی پارلمان سوریه حوادث استان الحسکه را طرحی برای ادامه حضور نظامیان آمریکایی در سوریه دانست.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - فراکسیون نظامی پارلمان سوریه امروز (پنج شنبه) به درگیری میان تروریست های داعش با شبه نظامیان کُرد در استان الحسکه در شمال شرق سوریه واکنش نشان داد و آن را طرح و نقشه آمریکایی ها برای ادامه اشغالگری دانست.

به نوشته وبگاه شبکه المیادین، در بیانیه این فراکسیون آمده است که حضور نظامی آمریکا در خاک سوریه، هیچ عنوانی جز اشغالگری ندارد و دولت آمریکا با نقض تمامیت ارضی و اشغال بخش هایی از سوریه، قطعنامه های ۱۵۱۴ و ۲۶۲۵ شورای امنیت سازمان ملل را به روشنی نقض کرده است.

در این بیانیه تأکید شده است که حضور نظامی آمریکا در خاک سوریه هیچ توجیهی نداشته و با هیچ کدام از مجوزهای سازمان ملل برای حضور نظامی در خارج مرزها، تطابقت ندارد و اینکه آمریکا با پشتیبانی از طرح تجزیه شمال شرق سوریه حقوق مدنی و سیاسی اکثریت مردم سوریه را نقض می کند.

فراکسیون نظامی پارلمان سوریه در ادامه به درگیری هفت روز گذشته تروریست های داعش در زندان الحسکه با شبه نظامیان کُرد موسوم به «قسد» اشاره کرد و گفت که حوادث الحسکه برنامه و طرحی برای ادامه اشغالگری آمریکا در این منطقه است و این کشور قصد دارد با توانمندسازی قسد برای ایجاد نهادهای سیاسی، جای نهادهای رسمی سوریه را در حسکه بگیرد.

در این راستا «بسام صباغ»، نماینده دائمی سوریه در سازمان ملل متحد نیز در خصوص حوادث اخیر در شهر «الحسکه» گفت که آن چه که در این شهر روی داد از جمله حمله تروریست های داعش، کشتارهای شبه نظامیان قسد و تخریب زیرساخت ها توسط هواپیماهای اشغالگران آمریکایی؛ «در چارچوب تلاش های واشنگتن برای بازیافت داعش و توجیه بقای نیروهایش» صورت می گیرد.

وی طی نشست سازمان ملل گفت: «آن چه در شهر الحسکه رخ داده و در حال رخ دادن است ایجاب می کند که شورای امنیت عواقب این حوادث خطرناک ناشی از جنایات سازمان تروریستی (داعش)، شبه نظامیان جدایی طلب (قسد) و نیروهای اشغالگر آمریکایی را به فوریت بررسی کند».

صباغ افزود که این رویدادها همچنین نتیجه «اصرار دولت های برخی کشورها برای عدم پذیرش مسئولیت خود در بازگرداندن تروریست ها و خانواده های آن ها که در کمپ ها و بازداشتگاه ها در شمال شرق سوریه به سر می برند است».

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل توضیح داد که آن چه در الحسکه رخ داد، شورای امنیت را ملزم به تلاش برای پایان دادن به حضور نیروهای اشغالگر آمریکایی در شمال شرق سوریه و منطقه التنف و پایان دادن به حمایت آن ها از شبه نظامیان جدایی طلب (قسد) و گروه های تروریستی می کند.

تروریست های داعش از پنجشنبه هفته گذشته زندان «الصناعه» الحسکه را تصرف کرده و درگیری سختی بین آن ها با شبه نظامیان قسد که قصد تسلط دوباره بر این زندان را دارند، به وقوع پیوسته است حال آنکه ۸۵۰ کودک در این زندان هستند. قسد ادعا می کند که کنترل زندان صنعتی شهر الحسکه را به طور کامل به دست گرفته و تمامی اعضای داعش در داخل آن تسلیم شده اند.

اما طبق گزارش منابع رسانه ای ده ها نفر از تروریست های داعش از روز پنجشنبه به مناطقی در اطراف زندان فرار کرده اند. شبه نظامیان قسد می گویند که تعداد کشته ها تاکنون به حدود ۲۰۰ زندانی و ۲۷ نفر از عناصر قسد رسیده است و بیش از ۵۵۰ زندانی نیز تسلیم شده اند. برخی منابع نیز می گویند که درگیری ها همچنان ادامه دارد.

منبع : خبرگزاری فارس