لاوروف:  آمریکا به اصلی ترین سوال روسیه درمورد عدم توسعه ناتو پاسخ نداد
سرویس بین الملل - وزیر امور خارجه روسیه امروز (پنج‌شنبه) اعلام کرد، آمریکا در پاسخ کتبی‌اش به پیشنهادات مسکو درباره ضمانت‌های امنیتی، اصلی‌ترین سوال درباره عدم توسعه ناتو در شرق اروپا را بی‌پاسخ گذاشت.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از ایسنا - خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه به خبرنگاران گفت: در این سند هیچ واکنش مثبتی به اصلی ترین مساله وجود ندارد. اصلی ترین مساله، موضع روشن ماست دال بر اینکه توسعه بیشتر ناتو به طرف شرق اروپا و استقرار سلاح های تهاجمی که می توانند قلمرو روسیه را تهدید کنند، غیرقابل قبول هستند.  

وی همچنین افزود: روسیه در حال بررسی پاسخ آمریکاست. در متن این سند واکنشی وجود دارد که به ما اجازه می دهد روی آغاز یک گفت وگوی جدی حساب کنیم البته گفت وگو پیرامون مسائل ثانویه. متن این سند به زودی منتشر خواهد شد.

لاوروف تاکید کرد: گام بعدی روسیه پس از دریافت پاسخ های آمریکا و ناتو به پیشنهادات امنیتی اش توسط ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه تعیین خواهد شد. ما پس از رایزنی با دیگر ادارات و نهادهای مربوطه، رئیس جمهوری را مطلع خواهیم کرد و او درباره گام های بعدی مان تصمیم گیری خواهد کرد.

وزیر امور خارجه روسیه در ادامه گفت: آمریکا عمدا قصد دارد از مذاکره درباره لزوم دنبال کردن اصل تقسیم ناپذیری امنیت اجتناب کند و مسکو نیز نمی تواند این را قبول کند. این اصل که یک کشور نمی تواند امنیت خود را در ازای امنیت دیگران تقویت کند، به صورت تعمدی نادیده گرفته می شود. شرکای غربی در مذاکراتی که پیرامون امنیت اروپا در جریان است به اطلاعیه های استانبول و آستانه هیچ اشاره ای نمی کنند و ما نمی توانیم این را بپذیریم.

وی افزود: روسیه به زودی درخواست رسمی به آمریکا و ناتو می فرستد و می پرسد که چرا آنها مفاد اصل تقسیم ناپذیری امنیتی را جدای از یکدیگر می دانند.

منبع : خبرگزاری ایسنا