توکایف برقراری ثبات در قزاقستان را تأیید کرد

توکایف برقراری ثبات در قزاقستان را تأیید کرد

۰۷ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۵ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس بین الملل - رئیس‌جمهوی قزاقستان در نشست شورای امنیت تاکید کرد که ثبات و نظم و قانون در کشور برقرار شده است.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از ایسنا - دفتر ریاست جمهوری قزاقستان روز پنج شنبه با  صدور بیانیه ای نوشت: قاسم جومارت توکایف، رئیس جمهوری قزاقستان در نشست شورای امنیت عنوان کرد که شرایط در کشور باثبات شده و نظم و قانون بار دیگر در کشور برقرار شده است.

رئیس جمهوری قزاقستان تایید کرد که مقامات تمامی تدابیر لازم را برای افزایش سطح امنیت برای شهروندان، جامعه و کشور لحاظ می کنند.

در اوایل ماه جاری میلادی، قزاقستان به صحنه وقایع خونینی بدل شد که این کشور سرشار از نفت را در مرکز توجهات جامعه جهانی قرار داد. خشونت ها به مرگ بیش از ۲۲۰ تن منجر شده و تخریب اموال عمومی و تزلزل حیات اقتصادی، هزینه ای سه میلیارد دلاری روی دست این کشور آسیای میانه گذاشت.

آغاز اعتراضات در اوایل ماه ژانویه و زمانی آغاز شد که دولت با کاهش مجدد یارانه سوخت های فسیلی، منجر به افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی قیمت "سوخت گاز مایع" یا "ال پی جی" شد. این افزایش قیمت، اعتراض مردم خصوصا در نواحی غربی قزاقستان را در پی داشت، جایی که بخش اعظم تولیدات نفت قزاقستان را در خود جای داده است و ۷۰ تا ۹۰ درصد خودروهایش از این سوخت استفاده می کنند.

منبع : خبرگزاری ایسنا