هشدار چین بر علیه مداخله آمریکا در امور تایوان و اختلافات مرزی با هند
سرویس بین الملل - سخنگوی وزارت دفاع چین درخصوص مداخلات آمریکا در امور تایوان و اختلافات مرزی بین چین و هند هشدار داد.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - «وو کیان» سخنگوی وزارت دفاع چین روز پنجشنبه درباره مداخله آمریکا در مسائل تایوان و اختلافات مرزی هند و چین هشدار داد.

به نوشته خبرگزاری «شینهوآ»، کیان در نشستی خبری گفت، پکن نارضایتی شدید از بیانیه اخیر آمریکا و ژاپن در امور تایوان را ابراز می دارد و با هرگونه مداخله آشکار آمریکا و ژاپن در امور داخلی چین و انتشار اطلاعات نادرست برای لطمه به اعتبار چین مخالف است و واکنش خود را به این کشورها ارسال کرده است.

سخنگوی وزارت دفاع چین در ادامه هشدار داد، اقدامات این دو کشور مشوقی برای «استقلال تایوان» بوده و تهدیداتی جدی علیه صلح و ثبات در تنگه تایوان را موجب شده است. او همچنین بر عزم ارتش آزادی بخش چین برای محافظت از حق حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور تأکید کرد.

او با رد نظم جهانی آمریکایی متذکر شد، تنها قانونی که کشورهای جهان دنبال می کنند، هنجارهای اساسی مدیریت روابط بین الملل طبق اصول منشور سازمان ملل است و واشنگتن و توکیو در جایگاهی نیستند که انگشت اتهام به سمت چین بگیرند و دروغ «تهدید چین» را تکرار کنند.

کیان با اشاره به اینکه مداخله آمریکا و ژاپن در امور تایوان موجب رنج بیشتری برای آن ها خواهد شد گفت: «این آمریکا و ژاپن هستند که اقدامات نظامی هدفمند و تحریک آمیز در دریای شرق چین و دریای جنوبی چین را افزایش داده اند.

پکن، تایوان را بخشی از سرزمین چین می داند و تحرکات آمریکا و فروش سلاح به تایوان را نقض حاکمیت خود و مغایر با سیاست «چین واحد» ارزیابی می کند.

با این حال آمریکا با اعزام ناو به تنگه تایوان و کمک نظامی به تایوان عملا در مسیر حمایت از این جزیره است. این در حالی است که کشورهای عضو سازمان ملل متحد از جمله خود آمریکا، تایوان را به عنوان کشور مستقل به رسمیت نمی شناسند.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، سخنگوی وزارت دفاع چین در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: «اختلافات مرزی بین چین و هند، مسئله ای بین دو کشور است و هردو طرف با مداخله طرف ثالث مخالفت هستند».

او با محکوم کردن اتخاذ سیاست «دیپلماسی اجباری» توسط واشنگتن تأکید کرد چین نه به کشوری زور می گوید و نه زورگویی کشوری را می پذیرد و قویاً با سیاست دیپلماسی اجباری آمریکا مخالف است.

منبع : خبرگزاری فارس