ایران خطاب به سازمان ملل: جلوی کشتار مردم بی دفاع یمن را بگیرید
سرویس بین الملل - مشاور ارشد وزیر امور خارجه ایران با ارسال پیامی به نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل خواستار اقدام فوری این سازمان برای توقف کشتار مردم بی دفاع یمن شد.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - «علی اصغر خاجی» مشاور ارشد وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در امور ویژه سیاسی امشب (پنجشنبه) هفتم بهمن ماه با ارسال پیامی به « هانس گرونبرگ» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور یمن، کشتار مردم بی دفاع یمن و بمباران های گسترده شهرها، اماکن غیرنظامی و زیرساخت های این کشور توسط ائتلاف ضد مردم یمن را محکوم کرد.

در بخشی از این پیام، ضمن انتظار محکوم کردن این اقدامات سبوعانه و ضد حقوق شناخته شده بین الملل، از سازمان ملل متحد و همه نهادهای بشردوستانه بین المللی خواسته شده تا اقدامات فوری برای توقف این جنایات ضد انسانی به عمل آورند.

خاجی در این پیام همچنین اعلام کرده است: قطعا همانگونه که تجربه هفت سال گذشته نشان داده تحریم ها، درگیری های نظامی و کشتار مردم یمن نمی تواند منجر به حل بحران در این کشور شود و راه رهایی، رفع محاصره مردم مظلوم یمن، توقف عملیات نظامی و احترام به استقلال و حاکمیت مردم یمن بوده و جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد همچون گذشته در این مسیر همکاری و تلاش کند.

گفتنی است حسین امیرعبداللهیان رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان نیز که امروز (پنجشنبه) در تهران میزبان همتای قطری بود در خصوص تحولات منطقه نیز تأکید کرد: در هفته های اخیر شاهد افزایش تحرکات نظامی در خصوص یمن بوده ایم و این موارد به باز تولید جنگ در یمن و منطقه انجامیده و مسیر صلح را تخریب می کند.

امیرعبداللهیان روز دوشنبه چهارم بهمن ماه در مراسم اختتامیه همایش ملی ایران و همسایگان در اظهاراتی گفت: این روزها اتفاقی بین یمن و یکی دیگر از همسایگان در حال وقوع است. آنچه بین یمن و برخی از همسایگان و کشورهایی که در عملیات نظامی علیه یمن مشارکت دارند، می گذرد، یک موضوع یمنی است. ثانیا جمهوری اسلامی ایران در تمامی مراحل از ابتدای بحران یمن و جنگ علیه این کشور، به صراحت طرح سیاسی چهار ماده ای را ارائه و همواره از تحقق و پیگیری آن طرح حمایت کرده است.حتما برای ما ملاحظه و مشاهده بیش از ۶ سال جنگ و خونریزی در یمن قابل تحمل نیست و هیچ یک از کشورهای منطقه و وجدان های آگاه در جهان، جنگ را روشی برای راه حل در این بحران نمی دانند. ما گسترش دامنه جنگ را نگران کننده می دانیم و از عربستان سعودی و امارات عربی متحده می خواهیم که با روش سیاسی و با رویکردی سازنده برای پایان دادن به محاصره انسانی در یمن و پایان جنگ و پذیرش آتش بس در یمن و ورود به گفت وگوهای یمنی - یمنی اقدام کنند.

منبع : خبرگزاری فارس