عفو بین الملل: جنایت ائتلاف سعودی در صعده یمن، با سلاح آمریکایی صورت گرفت
سرویس بین الملل - سازمان عفو بین‌الملل در تازه‌ترین گزارش خود تأکید کرد که کشتار زندان صعده پس از حملات ائتلاف متجاوز سعودی، با سلاحهای آمریکایی انجام شد.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - سازمان عفو بین الملل، امروز پنجشنبه با انتشار گزارشی به ابعاد جنایت اخیر ائتلاف متجاوز سعودی-اماراتی-آمریکایی در صعده یمن پرداخت.

عفو بین الملل در این گزارش تأکید کرد، ائتلاف متجاوز سعودی در جریان حمله هوایی به زندان صعده در شمال غرب یمن، از گلوله هدایت شونده ساخت آمریکا، استفاده کرد که به کشته شدن دستکم  ۸۰ نفر و زخمی شدن بیش از ۲۰۰ نفر دیگر منجر شد.

به گزارش عفو بین الملل، این گلوله ها با اشعه لیزر هدایت می شوند و ساخت شرکت آمریکایی «رِیتیان» (Raytheon) هستند. این گلوله ها،جدیدترین شواهدی هستند که نشان می دهد ائتلاف سعودی در این جنایت، از سلاح های  آمریکایی استفاده کرده است؛ اقدامی که به سر حد جنایات جنگی می رسد.

در این گزارش آمده است، ائتلاف سعودی، طی هفته گذشته، حملات هوایی گسترده ای در مناطق شمالی یمن از جمله صنعاء انجام داد که که در پی آن، «ده ها غیرنظامی را کشت و زیرساخت ها و مراکز خدماتی را ویران کرد».

لین معلوف، معاون مدیر دفتر منطقه ای  خاورمیانه و شمال آفریقا در عفو بین الملل گفت: « با وجود قطعی چهار روزه اینترنت، تصاویر وحشتناکی که از یمن منتشر شد، هشدار آشکاری به کسانی بود که بهای سنگینی برای فروش تسلیحات به عربستان سعودی و متحدانش می پردازند و سود آن به کشورهای غربی می رسد».

معلوف تأکید کرد: «آمریکا و سایر کشورهای تأمین کننده سلاح، باید فوراً فرآیند انتقال تسلیحات، تجهیزات و کمک های نظامی به همه طرفهای درگیر در یمن را متوقف کنند. این مسئولیت نیز بر دوش جامعه بین الملل است تا درها را به روی عملیاتهای فروش تسلیحاتی ببندد که بدون هیچ توجیهی، درد و رنج غیر نظامیان را تشدید می‎کند».

وی همچنین خاطر نشان کرد، با توجه به اینکه آمریکا پیش از این، به ائتلاف سعودی سلاح داده و مشاهده کرده بود که حقوق بشر بین المللی و قوانین بشردوستانه را نقض کرد، واشنگتن به همراه انگلیس و فرانسه، مسئولیت این تجاوزات را بر عهد دارند.

عفو بین الملل تأکید کرد، از مارس ۲۰۱۵، کارشناسان عفو بین الملل درباره دهها حمله هوایی ائتلاف سعودی در یمن تحقیق کردند و «چندین بار بقایای مهمات ساخت آمریکا را مشاهده و نوع آن را معین کردند».

به گزارش این سازمان، مجلس نمایندگان آمریکا، در سپتامبر ۲۰۲۱، ماده ای را در لایحه دفاعی سالانه خود تصویب کرد که بر اساس آن، باید حمایت آمریکا از حملات هوایی ائتلاف در یمن، پایان می یافت،  اما این ماده قبل از تصویب، از لایحه نهایی حذف شد.

 

منبع : خبرگزاری فارس