نخستین تماس تلفنی وزرای دفاع آمریکا و روسیه از زمان آغاز جنگ اوکراین
سرویس بین الملل - وزرای دفاع روسیه و آمریکا برای اولین بار از زمان آغاز عملیات نظامی ارتش روسیه در اوکراین به صورت تلفنی با یکدیگر درباره این موضوع رایزنی کردند.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - سرویس بین الملل با وجود تنشهای بی سابقه بین آمریکا و روسیه طی ماههای گذشته، وزرای دفاع دو کشور جمعه شب به صورت تلفنی و به درخواست طرف آمریکایی با یکدیگر رایزنی کردند. 

بر اساس گزارش خبرگزاری تاس، وزارت دفاع روسیه طی بیانیه ای اعلام کرد که محور تماس تلفنی «سرگئی شویگو» و «لوید آستین» شرایط کنونی در بحران اوکراین بوده است. 

در ادامه این بیانیه آمده است؛ سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه شب گذشته یک تماس تلفنی با رئیس پنتاگون داشت که به ابتکار طرف آمریکایی انجام شد. مسائل کنونی امنیت بین المللی از جمله بحران اوکراین محور مذاکرات بوده است. 

«جان کربی» سخنگوی پنتاگون پیش از این گفته بود که سرگئی شویگو و «والری گراسیموف» تماس تلفنی با لوید آستین و «مارک میلی» رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا را رد کرده بودند. 

وزرای دفاع آمریکا و روسیه آخرین بار ۱۸ فوریه(۲۹ بهمن ۱۴۰۰) با یکدیگر رایزنی تلفنی کرده بودند. 

چند روز بعد از این تماس تلفنی، روسیه در تاریخ ۲۴ فوریه (پنجم اسفند ماه) اعلام کرد به درخواست کمک جمهوری های لوهانسک و دونتسک برای دفاع در مقابل حملات اوکراین، عملیات نظامی خود را در این کشور آغاز می کند و هدف آن را محافظت از افرادی عنوان کرد که برای مدت هشت سال در معرض قلدری و نسل کشی رژیم کی یف بوده اند. آنطور که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه گفته هدف خلع سلاح و نازی زدایی اوکراین است و می خواهد تمامی مجرمان جنگی مسئول ارتکاب جرایم خونین علیه غیرنظامیان دونباس را محاکمه کند.

منبع : خبرگزاری فارس