ناتو انتظار دارد ترکیه از عضویت فنلاند و سوئد حمایت کند -  مکالمه آرام و خونسردانه پوتین و نینیسته
سرویس بین الملل - ناتو و آمریکا روز یکشنبه اعلام کردند اطمینان دارند ترکیه از عضویت فنلاند و سوئد در این اتحاد نظامی غربی حمایت خواهد کرد.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از همشهری - رویترز سالی نینیسته روز یکشنبه تایید کرد که کشورش برای پیوستن به ناتو درخواست می دهد و حزب حاکم سوسیال دموکرات سوئد هم تغییر سیاست رسمی اش را اعلام کرد که راه برای درخواست عضویت این کشور در ناتو در چند روز آینده باز خواهد کرد.

ماگدالنا آندرسون، نخست وزیر سوئد گفت که روز دوشنبه به پارلمان خواهد رفت تا حمایت اعضای آن را برای درخواست عضویت در ناتو که انتظار می رود به طور مشترک با فنلاند انجام گیرد، جلب کند.

آن لیند، وزیر خارجه سوئد نیز در توئیتی نوشت: «امروز حزب سوسیال دموکرات سوئد تصمیمی تاریخی برای موافقت با درخواست عضویت در اتحادیه دفاعی ناتو گرفت. تهاجم روسیه به اوکراین وضعیت امنیتی سوئد و کل اروپا را وخیم کرده است.»

پیتر هالتکویست، وزیر دفاع سوئد هشدار داد که اگر  سوئد تنها کشور حوزه بالتیک بیرون از پیمان ناتو باقی بماند، در وضعیت پرمخاطره ای قرار می گیرد. او گفت: «ما پشت سر گذاشته خواهیم شد.»

نگرانی های ترکیه برطرف خواهد شد

ترکیه که در روزهای اخیر متحدانش را با گفتن اینکه ملاحظاتی درباره عضویت فنلاند و سوئد دارد، شگفت زده کرده بود، روز یکشنبه در حاشیه ملاقات وزیران خارجه ناتو در برلین تقاضاهایش را مطرح کرد. آنکار گفت می خواهد کشورهای «نوردیک» (کشورهای اسکاندیناوی یا شمال اروپا مانند فنلاند و سوئد) حمایت از گروه های نظامی کرد حاضر در قلمرویشان را متوقف و ممنوعیت فروش برخی از سلاح ها به ترکیه را لغو کنند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو گفت: «اطمینان دارم که خواهیم توانست نگرانی های ابراز شده بوسیله ترکیه را به طریقی که عضویت (فنلاند و سوئد) را به تاخیر نیندازد، حل کنیم.»

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا حاضر نشد درباره جزئیات مذاکرات پشت درهای بسته در برلین اظهار نظر کند، اما موضع استولتنبرگ را تایید کرد.

بلینکن به خبرنگاران گفت: «من کاملا مطمئنم که در این باره به اجماع خواهیم رسید» و افزود که ناتو «مکانی برای دیالوگ» است.

مولود چاوش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه گفت مذاکراتش با همتایان سوئدی و فنلاندی اش در برلین سودمند بوده است. این دو کشور پیشنهادهایی در پاسخ به نگرانی های ترکیه انجام داده اند که ترکیه آنها را مد نظر قرار می دهد و در عین حال او مدارکی درباره حضور تروریست ها در قلمرو این کشورها در اختیار وزیران خارجه شان قرار داده است.

او به طور خاص به سوئد اشاره کرد و گفت گروه پیکارجوی کرد PKK که بوسیله آمریکا و اتحادیه اروپا به عنوان گروه تروریستی تحریم شده است، جلساتی در استکهلم پایتخت سوئد در این آخر هفته برگزار کرده است.

با این وجود، او گفت ترکیه مخالفتی با سیاست ناتو درباره گشوده بودن به سوی همه کشورهای اروپایی را که می خواهند درخواست عضویت در آن دهند، ندارد.

هر تصمیمی برای گسترش ناتو به موافقت همه ۳۰ عضو این اتحادیه و پارلمان هایشان دارد. به گفته دیپلمات ها، آنکارا که برای ۷۰ سال عضو ناتو بوده است، تحت فشار شدیدی قرار دارد تا با عضویت فنلاند و سوئد موافقت کند، زیرا این اتحادیه پیوستن این دو کشور را تقویتی عمده برای خودش در دریای بالتیک می شمارد.

بحث آرام و خونسردانه پوتین و نینیسته

سوئد و فنلاند هر دو در سراسر دوران جنگ سرد بیطرف بوده اند و تصمیمشان برای پیوستن به ناتو یکی از بزرگترین تغییرات در ساختار امنیتی اروپا در طول دهه ها است که تغییری اساسی در افکار عمومی در منطقه نوردیک را از هنگام شروع جنگ در اوکراین در ماه فوریه نشان می دهد.

اعلام حمایت از عضویت در ناتو بوسیله سوسیال دموکرات های سوئد راه را برای نخست وزیر آندرسون برای ارائه درخواست رسمی عضویت در ناتو در طول چند روز آینده می گشاید.

هنگامی که همه اعضای ناتو با عضویت سوئد و فنلاند موافقت کردند - و اگر اعتراضات ترکیه حل وفصل شود- تایید این عضویت می تواند در طول فقط چند هفته انجام گیرد، گرچه رسمیت دادن این عضویت بوسیله پارلمان های کشورهای این اتحادیه ممکن است تا یک سال طول بکشد.

مسکو به چشم انداز پیوستن این کشورهای شمال اروپا با تهدید به تلافی جویی از جمله با انجام «اقدامات نظامی-فنی» که آنها را مشخص نکرده، پاسخ داده است.

نینیسته، نخست وزیر فنلاند که روز شنبه با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه صحبت کرده بود، گفت این مکالمه حساب شده بود و هیچ تهدیدی را در بر نداشت.

نینیسته در مصاحبه ای با سی ان ان گفت: «پوتین تایید کرد که به نظر او اقدام فنلاند برای پیوستن به ناتو اشتباه است. او گفت که ما شما را تهدید نمی کنیم. در مجموع می توانم بگویم بحثی آرام و خونسردانه بود.»

منبع : همشهری آنلاین