سوئد و فنلاند زیر ذره بین روسیه  -  پسکوف جدیدترین مواضع کرملین را تشریح کرد
سرویس بین الملل - دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین می‌گوید، روسیه از نزدیک تلاش‌های سوئد و فنلاند برای پیوستن به ناتو را زیر نظر دارد و او متقاعد شده است که پیوستن آنها امنیت اروپا را تقویت نمی‌کند.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از همشهری - و شبکه خبری بی بی سی، او در این خصوص گفت: «این یک موضوع جدی است؛ موضوعی که نگرانی ما را برمی انگیزد و ما با دقت آن را پیگیری خواهیم کرد.»

پسکوف همچنین خاطرنشان کرد که در مقایسه با اوکراین، روسیه هیچ مناقشه ارضی با فنلاند یا سوئد نداشته است.

پیش از این معاون وزیر امور خارجه روسیه گفته بود که طرح سوئد و فنلاند برای پیوستن به ائتلاف نظامی اشتباهی است که پیامدهای گسترده ای در پی خواهد داشت.

سرگئی ریابکوف به ریانووستی گفته بود: «آنها نباید توهمی داشته باشند که ما به سادگی آن را تحمل خواهیم کرد و همچنین بروکسل، واشنگتن و سایر پایتخت های ناتو نیز نباید متوهم باشند. سطح عمومی تنش نظامی افزایش می یابد و پیش بینی پذیری در این حوزه کاهش می یابد.»

انتظار می رود سوئد امروز در مورد درخواست خود برای پیوستن به ائتلاف نظامی تصمیم رسمی بگیرد. پارلمان این کشور در حال حاضر در حال بحث در مورد پیشنهاد عضویت بالقوه است. فنلاند نیز تایید کرده است که برای پیوستن به ناتو درخواست خواهد داد.

منبع : همشهری آنلاین