تلاش سوئد برای جلب نظر (ترکیه) جهت پیوستن به ناتو

تلاش سوئد برای جلب نظر (ترکیه) جهت پیوستن به ناتو

۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۵ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس بین الملل - به دنبال مخالفت ترکیه با پیوستن سوئد به ناتو، این کشور حوزه اسکاندیناوی قصد دارد برای جلب نظرآنکارا مقام‌های خود را عازم ترکیه کند.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - رسانه ها روز دوشنبه از سفر هیات دیپلماتیک به آنکارا برای جلب نظر ترکیه جهت پیوستن استکهلم  به ناتو خبر دادند.

به نوشته خبرگزاری «نیوز آرمنیا» به نقل از رسانه های ترکیه ای، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه پیشتر گفته بود که ترکیه روند پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو را دنبال می کند و نگاه مثبت به آن ندارد. «مولود چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه  نیز روز شنبه اظهار داشت که فنلاند و سوئد آمادگی خود را برای همکاری با ترکیه در مورد موضوعات مورد علاقه آنکارا اعلام کردند.

مولود چاووش اوغلو،  پس از دیدار و گفت و گو با همتایان سوئدی و فنلاندی خود در برلین، گفت که آنکارا با سیاست درهای باز ناتو جهت افزایش اعضا مخالفتی ندارد.

 چاووش اوغلو گفت که به اعضای ناتو گفته که سوئد و فنلاند چگونه از گروهک« پ.ک.ک» حمایت می کنند و همزمان مانع واردات از ترکیه می شوند و از این رو نمی توان عضویت آن ها را در ناتو پذیرفت. او همچنین مدعی شد که سوئد اقدام به حمایت تسلیحاتی از پ.ک.ک می کند.

وزیر خارجه سوئد روز دوشنبه در این زمینه گفت: «این هیات دیپلماتیک به زودی برای بررسی درخواست ناتو عازم آنکارا خواهد شد.»

حزب حاکم سوسیال دموکرات سوئد روز یکشنبه تصمیم خود را برای درخواست عضویت در ناتو اعلام کرد و در عین حال خاطرنشان کرد که سوئد در صورت تایید، با استقرار تسلیحات اتمی و پایگاه های نظامی در خاک خود مخالفت خواهد کرد.

«ماگدالنا اندرسون» نخست وزیر سوئد گفته است که پیوستن به ناتو تاثیر مثبتی بر امنیت کشور و مردم سوئد خواهد داشت. روز یکشنبه فنلاند نیز به طور رسمی تصمیم گرفت به ناتو بپیوندد.

وزرای امور خارجه ۳۰ کشور عضو ناتو در حال برگزاری مذاکرات دو روزه آخر هفته (شنبه-یکشنبه) در برلین هستند که تمرکز آن بر درخواست عضویت دو کشور شمال اروپا است و درخواست رسمی آن ها برای پیوستن به ناتو ظرف چند روز آینده انتظار می رود. گفته می شود که بسیاری از کشورهای عضو ناتو در نشست برلین از فنلاند و سوئد حمایت و بر لزوم تصویب سریع پیشنهادهای عضویت آن ها که معمولاً تا یک سال طول می کشد، تاکید کردند.

منبع : خبرگزاری فارس