وزرای خارجه سوئد و فنلاند برای متقاعد کردن ترکیه به آنکارا می روند
سرویس بین الملل - وزیران خارجه سوئد و فنلاند قصد دارند به زودی به آنکارا سفر کرده تا نظر مقام‌های ترکیه برای پیوستن این دو کشور شمال اروپا به ناتو را جلب کنند.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - «آنا لینده» وزیر امور خارجه سوئد و «پکا هاویستو» وزیر خارجه فنلاند طی روزهای آینده به آنکارا سفر خواهند کرد تا به مذاکره با مقام های ترکیه درباره پیوستن این دو کشور شمال اروپا به پیمان آتلانتیک شمالی بپردازند. 

در حالی درگیری ها در اوکراین ادامه دارد که مسئله الحاق دو کشور سوئد و بخصوص فنلاند به دلیل مرز مشترک با روسیه به نقطه تقابل جدید مسکو و غرب تبدیل شده است. عصر یکشنبه حزب حاکم سوسیال دموکرات سوئد اعلام کرد که این کشور به طور رسمی تصمیم گرفته که برای عضویت در ناتو درخواست بدهد. چند ساعت پیش از آن نیز رئیس جمهور و دولت فنلاند اعلام کردند که این کشور قصد دارد برای عضویت در ناتو درخواست دهد تا راه را برای گسترش ائتلاف نظامی ۳۰ کشور غربی در بحبوحه عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین و در میانه هشدارهای مسکو، هموار کند.

طرح ها و تصمیماتی که هشدارها و واکنش های روسیه را در پی داشته است. پس از اعلام این تصمیمات، رئیس کمیسیون امنیتی و دفاعی شورای فدراسیون روسیه از تقویت خطوط مرزی با فنلاند خبر داد. فنلاند به عنوان یکی از کشورهای حوزه اسکاندیناوی، بیش از هزار کیلومتر مرز با روسیه دارد و اولین کشور دارای مرز مشترک با روسیه است که قرار است در ناتو عضویت پیدا کند.

پیش تر، «دیمیتری پولیانسکی» معاون نماینده روسیه در سازمان ملل هشدار داد «عضویت فنلاند و سوئد در ناتو و حضور نظامی این ائتلاف در این دو کشور سبب می شود که قلمروی سوئد و فنلاند به هدف احتمالی ارتش روسیه تبدیل شود».

روسیه در تاریخ ۲۴ فوریه (پنجم اسفند ماه) به درخواست کمک جمهوری های دونباس لوهانسک و دونتسک برای دفاع در مقابل حملات اوکراین، عملیات نظامی خود را در اوکراین آغاز کرد و هدف آن را محافظت از افرادی عنوان کرد که برای مدت هشت سال در معرض قلدری و نسل کشی رژیم کی یف بوده اند.

در حالی درگیری ها در اوکراین ادامه دارد که کشورهای غربی به ویژه ایالات متحده آمریکا با عرضه تسلیحات سنگین و تشدید تحریم ها علیه روسیه، به آن دامن می زنند. آمریکا و انگلیس پیشتاز کشورهای تحریک کننده اوکراین برای ادامه جنگ با روسیه هستند.

منبع : خبرگزاری فارس