دستور تازه بایدن؛ اعزام صدها کماندوی آمریکایی به سومالی

دستور تازه بایدن؛ اعزام صدها کماندوی آمریکایی به سومالی

۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۷ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس بین الملل - رئیس جمهور آمریکا دستور اعزام صدها کماندو به سومالی برای استقرار مجدد در این کشور آفریقایی به بهانه مجدد مقابله با گروه‌های تروریستی را صادر کرد.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - منابع مطلع غروب دوشنبه به وقت تهران گفتند که «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا اعزام مجدد صدها نیروی عملیات ویژه را به سومالی صادر کرده است.

به نوشته روزنامه «نیویورک تایمز» سه مقام مطلع گفتند، علاوه بر این، بایدن درخواست پنتاگون برای نمایش اقتدار دائمی در هدف قرار دادن حدود ده ها سرکرده مظنون الشباب، گروه تروریستی سومالیایی وابسته به القاعده را تایید کرده است.

این اقدام بایدن در تضاد با تصمیم او در سال گذشته برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان است مقامات مطلع گفتند که بایدن و «لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا در این زمینه با هم گفت وگو کرده بودند.

گروه تروریستی الشباب از سال ۲۰۰۸ در تلاش برای براندازی دولت مشروع سومالی است و از آن زمان تاکنون عملیات های تروریستی زیادی را در «موگادیشو» و دیگر شهرهای سومالی انجام داده و شمار زیادی از افراد قربانی این حملات شده اند.

«آدرین واتسون» سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا نیز این اقدام را تایید کرد و گفت که این امر نبرد موثرترعلیه الشباب را امکان پذیر می کند. واتسون به تعداد نیروهایی که ارتش مستقر خواهد کرد اشاره نکرد اما دو مقام دیگر مطلع آمریکایی فاش ساختند که شمار نیروها حدود ۴۵۰ نفر خواهد بود.

یک مقام ارشد دولت بایدن گفت، راهبرد دولت بایدن در سومالی تلاش برای کاهش تهدید الشباب با سرکوب توانایی آن در اجرای عملیات های پیچیده است.

افریکام، مقر ارتش امریکا در قاره آفریقا همواره در حملات هوایی خود مدعی بوده که هیچ غیر نظامی کشته یا مجروح نمی شوند. آمریکا سال ها با ادعای حمایت از دولت ضعیف سومالی که تحت حمایت سازمان ملل قرار دارد،  حملات هوایی را در این کشور انجام داد و غیر نظامیان این کشور با حملات هوایی اشتباه آمریکا جان خود را از دست دادند.

منبع : خبرگزاری فارس