انتقاد شدید اوکراین از کم کاری ناتو

انتقاد شدید اوکراین از کم کاری ناتو

۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۳:۴۴ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس بین الملل - وزیر خارجه اوکراین با انتقاد شدید از پیمان آتلانتیک شمالی در حمایت از اوکراین در جنگ روسیه گفت که ناتو کار اندکی برای اوکراین در این جنگ انجام داده است.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - «دیمیتری کولبا» وزیر امور خارجه اوکراین روز دوشنبه با انتقاد از پیمان آتلانتیک شمالی گفت که ناتو در زمینه جنگ با روسیه، کار اندکی برای اوکراین انجام داده است.

وی گفت: «در ابتدای حمله روسیه، این درک وجود داشت که ناتو قدرتمند بوده و می تواند اقدام کند و تنها کاری که اتحادیه اروپا می تواند انجام دهد این است که به ابراز نگرانی بپردازد اما این جنگ ثابت کرد که چیزها کاملا متفاوت هستند. ناتو به عنوان یک ائتلاف می تواند خیلی کم کاری کند، البته اگر نگوییم هیچ کاری».

وزیر خارجه اوکراین اضافه کرد: «اتحادیه اروپا به عنوان نیروی محرکه، به عنوان بدنه ای که می تواند آینده اروپا را تشکیل دهد، به مسیر خود بازگشته است و اوکراین این فرصت را به آنها داد تا نشان دهند که می توانند».

«جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز روز دوشنبه گفت که این اتحادیه هنوز به توافقی درباره بسته ششم تحریم ها علیه روسیه دست نیافته است.

وی که این سخنان را پس از دیدار با وزیران خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل مطرح می کرد، گفت: «متاسفانه، امروز دستیابی به توافق امکان پذیر نبود».

مسئول سیاست خارجی اتحادثه اروپا افزود که هنوز چالش هایی درون اتحادیه اروپا برای دستیابی به اجماع برای تحریم نفتی روسیه وجود دارد.

بورل اضافه کرد که وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا تصمیم گرفتند که 500 میلیون یورو بیشتر برای خرید تسلیحات به اوکراین کمک کنند تا مجموع کمک های اتحادیه اروپا به اوکراین به 2 میلیارد یورو برسد.

 وزرای امور خارجه ۳۰ کشور عضو ناتو در حال برگزاری مذاکراتی در بروکسل هستند که تمرکز آن بر درخواست عضویت دو کشور شمال اروپا بود. درخواست رسمی آن ها برای پیوستن به ناتو ظرف چند روز آینده انتظار می رود. 

روسیه در تاریخ ۲۴ فوریه (پنجم اسفند ماه) اعلام کرد به درخواست کمک جمهوری های لوهانسک و دونتسک برای دفاع در مقابل حملات اوکراین، عملیات نظامی خود را در این کشور آغاز می کند و هدف آن را محافظت از افرادی عنوان کرد که برای مدت هشت سال در معرض قلدری و نسل کشی رژیم کی یف بوده اند. آنطور که پوتین گفته هدف خلع سلاح و نازی زدایی اوکراین است و می خواهد تمامی مجرمان جنگی مسئول ارتکاب جرایم خونین علیه غیرنظامیان دونباس را محاکمه کند.

منبع : خبرگزاری فارس