منابع غربی می گویند پوتین (در سطح سرهنگ و سرتیپ) در جنگ درگیر است

منابع غربی می گویند پوتین (در سطح سرهنگ و سرتیپ) در جنگ درگیر است

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۱:۴۲ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس بین الملل - منابع نظامی غربی می‌گویند ولادیمیر پوتین آنقدر به طور شخصی در جنگ اوکراین درگیر شده است که تصمیمات عملیاتی و تاکتیکی در سطح سرهنگ و سرتیپ را می‌گیرد.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از همشهری - گاردین این منابع می گویند رئیس جمهور روسیه به تعیین حرکت نیروهای روسی در منطقه دونباس در شرق اوکراین کمک می کند که هفته پیش با مقاومت سخت نیروهای اوکراینی برای عبور از یک رودخانه استراتژیک روبرو شدند.

این منابع افزودند که پوتین از نزدیک با ژنرال والری گراسیموف، فرمانده نیروهای مسلح روسیه کار می کند و این برخلاف ادعاهای هفته پیش اوکراین است که این فرماندهی نظامی به حاشیه رانده شده است.

این منبع آگاه با اشاره به نبرد در جریان در شرق اوکراین گفت: «به نظر ما پوتین و گراسیموف در تصمیم گیری تاکتیکی در سطحی که معمولا انتظار می رود بوسیله یک سرهنگ یا سرتیپ انجام شود، دخالت دارند.»

هفته پیش منابع غربی بر اساس تحلیل عکس های ماهواره ای گزارش کردند که تلاش نیروهای روسی برای عبور از رودخانه «سیورسکی دونتس» در بیلوهوریوکا به تخریب بیش از ۷۰ وسیله نقلیه آنها و از دست رفتن دست کم تجهیزات یک گردان منتهی شده است.

روسیه در ۲۴ ساعت گذشته به گلوله باران مواضع خط مقدم در منطقه دونباس پرداخته است، در حالی که جنگ بیش از پیش بر «سورودونتسک»، شرق ترین شهر اوکراین که هنوز پس از ۱۱ هفته جنگ در کنترل  نیروهای اوکراینی است، متمرکز شده است.

نیروهای روسی دارند به تدریج حمله ای به شهر سورودونتسک، شهری صنعتی با جمعیت ۱۰۰۰۰۰ نفر پیش از جنگ سازمان می دهند، در حالیکه به نظر می رسد محاصره گسترده تر نیروهای دفاعی اوکراین در دونباس هنوز به ثمر نرسیده است.

مقامات اوکراینی همچنین می گویند نیروهای اوکراینی توانسته اند به عقب راندن نیروهای روسی از شهر خارکف دومین شهر بزرگ این کشور ادامه دهند و نیروهای روسی بر حفظ مواضع خود و جلوگیری از پیشرفت نیروهای اوکراینی به سوی مرز متمرکز شده اند.

رودخانه «سیورسکی دونتس» اکنون به طور فزاینده ای به خط جداکننده دو طرف جنگ در منطقه دونباس- یعنی مجموعه مناطق دونتسک و لوهانسک و منطقه اطراف خارکف به سوی شمال- بدل شده است.

منبع : همشهری آنلاین