بررسی تحولات منطقه و اوکراین در دیدار هیات آمریکایی با مقامات امارات
سرویس بین الملل - هیات بلند پایه آمریکایی متشکل از اعضای ارشد شورای امنیت ملی این کشور در ابوظبی با مقامات امارات درباره تحولات منطقه و اوکراین رایزنی کردند.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - هیات بلندپایه آمریکایی شامگاه دوشنبه با مقامات امارات در ابوظبی دیدار کردند.

به نوشته خبرگزاری رسمی امارات (وام)، این هیأت مرکب از «کامالا هریس» معاون رئیس جمهور، «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه، «لوید آستین» وزیر دفاع و «ویلیام برنز» رئیس سازمان سیا است.

بلینکن و هریس با «محمد بن زاید» رئیس جدید امارات دیدار کرده  و از طریق رئیس جمهور آمریکا درگذشت خلیفه بن زاید رئیس سابق امارات را به وی تسلیت گفتند.

وی همچنین به طور جداگانه با «عبدالله بن زاید آل نهیان» وزیر خارجه امارات هم دیدار کرد.

وزیر خارجه آمریکا در شام کاری با همتای اماراتی خود در ابوظبی چشم انداز روابط راهبردی دو کشور و فرصت هایی را که برای رشد و توسعه همکاری های مشترک در همه زمینه ها فراهم می کند، مورد بحث و بررسی قرار داد.

دو طرف همچنین در مورد وضعیت منطقه و مسائل منطقه ای و بین المللی مورد علاقه مشترک از جمله تحولات بحران اوکراین گفت وگو کردند.

عبدالله بن زاید آل نهیان گفت که امارات عربی متحده عربی تحت رهبری محمد بن زاید آل نهیان، رئیس  این کشور، مشتاق تقویت روابط راهبردی خود با ایالات متحده برای دستیابی به منافع متقابل دو کشور و کمک به تحکیم ارکان  امنیت و ثبات در منطقه و برآورده کردن آرزوهای مردم امارات برای توسعه و رفاه است.

دولت آمریکا مدعی شده هدف از اعزام این تیم تسلیت به امارات متحده عربی بابت درگذشت حاکم این کشور است، اما تحلیلگران اعزام این هیأت را در بحبوحه حمله روسیه به اوکراین و تلاش کشورهای غربی جهت یافتن جایگزین برای نفت روسیه قابل توجه می دانند.

کشورهای حاشیه خلیج فارس تاکنون موضعی درباره جنگ اوکراین اتخاذ نکرده اند. از طرف دیگر، در روزهای گذشته گزارش هایی منتشر شده مبنی بر اینکه عربستان سعودی و امارات متحده عربی درخواست  دولت بایدن برای افزایش تولید نفت را رد کرده اند.

منبع : خبرگزاری فارس