مسکو: سوئد به ناتو بپیوندد، اقدام نظامی می کنیم

مسکو: سوئد به ناتو بپیوندد، اقدام نظامی می کنیم

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۳:۱۶ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس بین الملل - وزارت خارجه روسیه با هشدار درباره اقدامات غرب برای منزوی کردن مسکو از عرصه بین‌المللی، گفت در صورت پیوستن سوئد به ناتو، مجبور به برداشتن گام‌هایی با ماهیت نظامی-فنی خواهند شد.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - بعد از استقبال کشورهای اتحادیه اروپا از تصمیم سوئد برای عضویت در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، مسکو نسبت به «خسارت قابل توجهی» که در پیوستن سوئد به ناتو وجود دارد، هشدار داد.

وزارت امور خارجه روسیه بامداد سه شنبه طی بیانیه ای رسمی اعلام کرد، اگر سوئد به ناتو بپیوندد، روسیه نیز مجبور خواهد شد برای مقابله، گام هایی با ماهیت نظامی-فنی بردارد.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، در این بیانیه آمده است: «ورود سوئد به ناتو، صدمات قابل توجهی به امنیت اروپای شمالی و در کل قاره اروپا وارد می کند. فدراسیون روسیه مجبور خواهد شد اقدامات تلافی جویانه اعم از نظامی-فنی و غیره را انجام دهد تا تهدیدات علیه امنیت ملی خود را متوقف کند».

مسکو توضیح داد: «در این رابطه موارد زیادی به شرایط خاص ادغام سوئد در اتحاد آتلانتیک شمالی بستگی دارد، از جمله چشم انداز استقرار سیستم های تسلیحاتی ضربتی این بلوک نظامی در خاک سوئد».

بر اساس این گزارش، وزارت خارجه روسیه تاکید کرد که چنین تصمیمی از سوی مقامات پادشاهی سوئد، باعث افزایش سطح امنیت در منطقه نخواهد شد.

این بیانیه در پایان می افزاید: «در هر صورت، عضویت در ناتو سطح امنیت سوئد را افزایش نمی دهد، اگر تنها به این دلیل که باشد که دیگر هیچکسی این کشور را تهدید نخواهد کرد. اما قطعا منجر به از دست دادن حاکمیت در تصمیم گیری های سیاست خارجی خواهد شد. ما به نوبه خود متقاعد شده ایم که چنین چیزی انتخاب سیاستمدارانی که امروز در سوئد در قدرت هستند و منافع بلندمدت مردم سوئد را برآورده نخواهد کرد».

وزارت امور خارجه روسیه همچنین در بیانیه دیگری گفت تلاش های کشورهای غربی به سردمداری آمریکا برای دور کردن مسکو از فعالیت های بین المللی، باعث تشدید بحران خواهد شد.

به نوشته وبگاه «ریانووستی»، این وزارتخانه در واکنش به اظهارات وزرای خارجه کشورهای گروه ۷ اعلام کرد: «تلاش برای دور کردن روسیه از کانال های بلندمدت همکاری بین المللی، تنها بحران اقتصادی و غذایی را تشدید می کند».

در این بیانیه آمده است: «ما مجدداً متذکر می شویم که تلاش ها برای دور کردن روسیه از نظر اقتصادی، مالی و لجستیکی از کانال های مستقر درازمدت همکاری بین المللی، تنها بحران اقتصادی و غذایی را تشدید می کند، منجر به تکه تکه شدن تجارت جهانی می شود و مانع از بهبود اقتصاد جهانی از امواج بی وقفه ویروس کرونا، تورم گسترده و تنش سیاست های پولی توسط کشورهای توسعه یافته می شود.

مسکو تصریح کرد: «کاهش بیشتر هیجان تحریم های ضد روسیه تحت هیچ شرایطی به عاملی تثبیت کننده یا محرک برای اقتصاد جهانی تبدیل نخواهد شد.کشورهای گروه ۷، در بیانیه خود تناقض دارند. از یک طرف ریاکارانه ادعا می شود که تحریم ها علیه روسیه تاثیری بر صادرات مواد غذایی ضروری به کشورهای در حال توسعه ندارد و از سوی دیگر تاکید می شود که غرب به افزایش فشار تحریم ها ادامه خواهد داد تا روسیه را منزوی کند».

منبع : خبرگزاری فارس