پرواز بی سابقه جت های اف-16 ترکیه نزدیک شهرمهم یونان

پرواز بی سابقه جت های اف-16 ترکیه نزدیک شهرمهم یونان

۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۴ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس بین الملل - جنگنده‌های ترکیه در اقدامی کم سابقه تا دو نیم مایل دریایی در نزدیکی یکی از شهرهای بندری مهم یونان پرواز کردند.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - در ادامه تنش زایی ترکیه با یونان، جنگنده های «اف-۱۶» نیروی هوایی ترکیه در اقدامی خطرناک نزدیک شهر بندری «آلکساندروپولی» در شمال شرقی یونان شدند.

به نوشته روزنامه «اکاثی مرینی» ۲ فروند جنگنده اف-۱۶ ترکیه حریم هوایی یونان را نقض کردند و به ۲.۵ مایل دریایی (۱.۶ کیلومتری) شهر بندری آلکساندروپولی در شمال شرقی یونان رسیدند. به دنبال این حادثه  آتن سفیر ترکیه در یونان را احضار و مراتب اعتراض خود را تقدیم سفیر ترکیه کرد.

وزارت امور خارجه یونان متحدان و شرکای یونان و همچنین اتحادیه اروپا، ناتو و سازمان ملل متحد را در مورد تهاجم هوایی که چهارشنبه شب گذشته رخ داد، اطلاع رسانی کرده است.

وزارت امور خارجه یونان در بیانیه ای اعلام کرد: «ما نقض بی سابقه حاکمیت ملی یونان توسط دو هواپیمای جنگنده ترکیه را که به طور غیرقانونی وارد حریم هوایی ما شده و در فاصله ۲.۵ مایلی به الکساندروپولی نزدیک شدند را به شدت محکوم می کنیم. این حادثه به منزله تشدید آشکار رفتار تحریک آمیز ترکیه است.»

وزارت خارجه یونان در این بیانیه تاکید کرده که بندر آلکساندروپولی مرکز مهم برای انتقال نیروها و تجهیزات برای تقویت متحدان این کشور است.

ترکیه مدت هاست حریم هوایی یونان را نقض کرده است، اما نزدیک شدن به الکساندروپولی «بی سابقه» بوده است. از بندر آلکساندروپولی برای اعزام نیرو به بلغارستان و رومانی  کشورهای عضو ناتو که بیشتر در معرض تأثیرات جنگ در اوکراین هستند استفاده می شود.

طی روزهای گذشته، نخست وزیر یونان گفت که این کشور به دنبال خرید جنگنده های پیشرفته «اف-۳۵» ساخت آمریکاست،اقدامی که نیروی هوایی یونان به برتری قابل توجهی نسبت به ترکیه دست می یابد.

 «کیریاکوس میتسوتاکیس» رئیس جمهور یونان تایید کرد که یونان به خرید جنگنده های پیشرفته اف-۳۵ ساخت ایالات متحده چشم دوخته و یک پیمانکار دفاعی برجسته آمریکایی به دنبال سرمایه گذاری در صنعت هوافضای یونان است.

اخیرا نیز هفت سازمان در ایالات متحده در نامه ای به کنگره آمریکا ، هشدار و نگرانی خود را از احتمال فروش ۴۰ فروند جنگنده «اف-۱۶ بلاک» و ۸۰ کیت نوین سازی ناوگان فعلی جنگنده های اف-۱۶ این کشور ابراز داشتند.

ترکیه در ماه اکتبر از آمریکا خرید ۴۰ فروند جنگنده اف-۱۶ ساخت شرکت «لاکهید مارتین» را درخواست کرد. در نامه های جداگانه ای به روسای و اعضای کمیته های امور خارجی و نیروهای مسلح مجلس نمایندگان و سنا، هفت گروه و شورای آمریکا از جمله شورای «یونان-آمریکا»، «شورای عدالت برای قبرس»، «کمیته یهودیان آمریکا»، «کمیته ارامنه مقیم آمریکا»، «گروه دفاع از مسیحیان» و «انجمن خاورمیانه»  اعتراض خود را به فروش این تجهیزات به ترکیه اعلام کردند.

«اندی دی زمنیدس» رئیس شورای یونان-آمریکا در این زمینه گفت: «اعطای جنگنده های جدید اف-۱۶ به ترکیه، این کشور را بی پروا خواهد کرد. هرگونه فروش تسلیحات آمریکایی به آنکارا باید محدود شود، تا احتمال خطر درگیری با یونان جلوگیری شود.»

یونان و ترکیه مدت هاست که در زمینه حق بهره برداری از منابع انرژی در دریای اژه و مدیترانه اختلاف دارند. یونان و ترکیه  بابت اکتشاف گاز در شرق مدیترانه به تقابل نظامی نزدیک شدند. 

منبع : خبرگزاری فارس