سوختن 4500 هکتار از جنگل های ترکیه درآتش سوزی مشکوک

سوختن 4500 هکتار از جنگل های ترکیه درآتش سوزی مشکوک

۰۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۲ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس بین الملل - ترکیه از کنترل نسبی آتش سوزی مشکوک در جنگل‌های جنوب غربی خود خبر داد.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - دولت ترکیه روز شنبه اعلام کرد که آتش سوزی عمدی در جنگل های این کشور پس از سوختن ۴۵۰۰ هکتار طی سه روز گذشته در سواحل جنوب غربی، اینک تحت کنترل است.

به گزارش خبرگزاری «رویترز» «واهیت کیریشی» از مقام های ارشد ترکیه  پس از بازرسی از منطقه نزدیک استراحتگاه ساحلی «مارماریس» در دریای اژه، از آتش نشانانی که از هواپیما برای مقابله با آتش سوزی استفاده کردند، تمجید کرد.

تصاویر  نشان می دهد که دود از تپه ها بلند می شود و خودروهای آب پاش پلیس در حال کمک به آتش نشانان هستند. این در حالی  است که آتش در جنگل های این منطقه کم جمعیت گسترش یافته است.

«سلیمان سویلو» وزیر کشور ترکیه نیز با بیان اینکه یک مظنون در ارتباط با آتش سوزی بازداشت شده است، گفت: این فرد اعتراف کرده که جنگل را به دلیل مسائل خانوادگی به آتش کشیده است.»

سوختن 4500 هکتار از جنگل های ترکیه درآتش سوزی مشکوک

 

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه گفته  است که هر کسی که به دلیل آتش سوزی مجرم شناخته شود، ممکن است با مجازات اعدام روبرو شود. این قانون سال ۲۰۰۴ از قانون اساسی ترکیه حذف شده بود.

اردوغان روز جمعه گفت: «این باید مجازاتی ترسناک باشد و حکم آن اعدام است».

اولین آتش سوزی بزرگ این کشور در تابستان سال جاری در ترکیه خاطرات آتش سوزی های سال گذشته را در ذهن تداعی کرد که ۱۴۰۰۰۰ هکتار را ویران کرد و مبدل به بدترین آتش سوزی در تاریخ ترکیه شد.

کیریشی گفت که ۸۸ درصد آتش سوزی های جنگلی در ترکیه توسط عامل انسانی صورت می گیرد.

چندی قبل نیز آتش سوزی جنگلی در ترکیه در منطقه «آنتالیا» دستکم جان چهار نفر راگرفت، چند خانه را ویران کرد و باعث تخلیه گسترده مردم از سراسر مناطق ساحلی شده است. 

به گفته مقام های ترکیه، این آتش سوزی ها که در میان موج شدید گرما و بادهای شدید تشدید شده، منجر به بستری شدن حداقل ۵۰ نفر در بیمارستان شد.

رئیس جمهور ترکیه در آن برهه مناطقی را که در آتش سوزی های اخیر این کشور متاثر شدند را «منطقه فاجعه» خواند.

وی در توییتی در این خصوص نوشت: «ما مناطقی را که در معرض آتش سوزی قرار گرفته، منطقه فاجعه اعلام کرده ایم. به اتخاذ تمام اقدامات لازم برای التیام زخم های ملت خود، پرداخت خسارت و انجام هر کاری برای بهتر کردن شرایط نسبت به قبل، ادامه خواهیم داد.» 

منبع : خبرگزاری فارس