نماینده افغانستان در سازمان ملل: نیاز به یک گفتمان ملی در کشور احساس می شود
سرویس بین الملل - سرپرست نمایندگی دائمی افغانستان در سازمان ملل متحد گفت که مردم کشورش از جنگ خسته شده‌اند و ضرورت به یک گفتمان ملی که در آن نمایندگان طالبان، چهره‌های تأثیرگذار در داخل و خارج کشور، گروه‌های مخالف، کشورهای منطقه و جامعه بین‌المللی شرکت داشته باشند، احساس می‌شود.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - «نصیراحمد فایق»، سرپرست نمایندگی دائمی افغانستان در سازمان ملل متحد از این سازمان خواست تا زمینه آغاز یک گفتمان ملی میان مردم افغانستان را فراهم کند تا از این طریق به چالش های موجود رسیدگی و از تبدیل شدن افغانستان به پناه گاه امن تروریستان و بازگشت دوباره به جنگ جلوگیری شود.

فایق این خواسته را روز گذشته (پنج شنبه، ۲ سرطان) در نشست شورای امنیت سازمان ملل که در مورد افغانستان برگزار شده بود، مطرح کرد.

وی گفت که مردم افغانستان از جنگ خسته شده اند و ضرورت به یک گفتمان ملی که در آن نمایندگان طالبان، چهره های تأثیرگذار در داخل و خارج کشور، گروه های مخالف، کشورهای منطقه و جامعه بین المللی شرکت داشته باشند، احساس می شود.

فایق در این نشست از تلاش های طالبان جهت انحصار حاکمیت تنها مردانه و افراد وابسته به این گروه با ایدیولوژی مذهبی و همچنین حذف سیستماتیک سرمایه بشری افغانستان از جمله زنان، انتقاد کرد.

وی در عین حال خواستار توقف ارعاب، وحشت، شکنجه و کشتار غیرنظامیان در ولایت های پنجشیر، بغلان و تخار شد.

به گفته فایق، نگرانی های امنیتی به سبب ظهور گروه های مسلح مقاومت و حضور القاعده، داعش و جنگجویان خارجی در افغانستان در حال افزایش است و در کنار آن، حملات تروریستی و انفجار در مراکز آموزشی و مکان های مذهبی نیز افزایش یافته است.

سرپرست نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل همچنین خواستار توجه شرکای بین المللی به افغانستان شد. او هشدار داد که اگر شرکای بین المللی افغانستان را ترک کنند، پیشرفت های ۲۰ سال گذشته به صورت کامل از بین خواهد رفت.

فایق در ادامه گفت که طالبان گزینه هایی برای تعیین سرنوشت افغانستان دارند و از این گروه خواسته است که طی ماه های آینده برای ایجاد یک حکومت فراگیر و پاسخگو براساس اراده مردم، از خود اراده نشان بدهند.

وی از طالبان خواست که مدارس را به روی دختران باز کنند، به کار و سهم گیری زنان در توسعه افغانستان اجازه دهند، حقوق و آزادی های بنیادی تمام مردم را احترام و حفاظت کنند.

فایق تأکید کرد که طالبان باید تعهدات ملی و بین المللی به حقوق و معیارهای بشری را احترام و هم زیستی و وحدت میان تمام مردم افغانستان را تقویت کنند.

منبع : خبرگزاری فارس