بلغارستان 70 دیپلمات روس را اخراج می کند

بلغارستان 70 دیپلمات روس را اخراج می کند

۰۷ تیر ۱۴۰۱ - ۲۳:۳۱ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس بین الملل - وزارت خارجه بلغارستان روز سه‌شنبه از اخراج 70 دیپلمات روس از این کشور خبر داد.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - «کرل پتکوف» نخست وزیر بلغارستان روز سه شنبه خبر داد که این کشور 70 دیپلمات روس را که علیه منافع بلغارستان فعالیت داشتند اخراج می کند.

وی که در جمع خبرنگاران صحبت می کرد، گفت: «سرویس های (امنیتی) ما، دریافته اند که این افراد به طور گسترده با سرویس هایشان در ارتباط بوده و علیه منافع کشور ما فعالیت داشته اند.

نخست وزیر بلغارستان اضافه کرد: «من می خواهم به سرویس های (امنیتی) بلغارستان و وزارت امور خارجه برای انجام کارشان تبریک بگویم. من می خواهم به تمام کشورهای خارجی و نه فقط روسیه بگویم که هر کسی علیه منافع بلغارستان کار کند، این کشور سرویس هایی دارد که در راستای منافع بلغارستان فعالیت می کنند».

پتکوف گفت تمام کسانی که اخراج شده اند کارمند سفارت روسیه بوده و نقش دیپلماتیک آنها یک پوشش بوده است و فعالیت های نامرتبط با موقعیت های رسمی خود داشته اند.  

بلغارستان در جنوب شرقی اروپاست و  پایتخت  آن شهر «صوفیه» است. جمعیت این کشور حدود هشت میلیون  نفر است. بلغارستان بیشترین رشد منفی جمعیت را در جهان دارد. این کشور از کم درآمدترین کشورهای عضو اتحادیه اروپا بوده است.

بلغارستان با وجود آنکه به ناتو و اتحادیه اروپا تعلق دارد، اما بسیاری از بلغارها حس قرابت فرهنگی و تاریخی با روسیه دارند. این کشور واقع در حوزه دریای سیاه اتکای سنگینی از بابت تامین انرژی به روسیه داشته و در معرض تنشهای فزاینده بین روسیه و غرب قرار دارد.

رئیس جمهور بلغارستان بارها خواستار لغو تحریم ها علیه روسیه شده و اخیرا  در یک مناظره تلویزیونی  با بیان مخالف خود با تحریم های روسیه تکرار کرد که شبه جزیره کریمه  متعلق به روسیه است.

به دنبال این اظهارات، سفارت آمریکا در «صوفیه» پایتخت بلغارستان  اعلام کرد که ایالات متحده عمیقاً از اظهارات اخیر «رومن رادف»، رئیس جمهور بلغارستان که در آن کریمه را متعلق به روسیه نامیده، نگران است. 

منبع : خبرگزاری فارس