مقام پنتاگون: موافق نوسازی (جنگنده های اف-16 ترکیه) هستیم

مقام پنتاگون: موافق نوسازی (جنگنده های اف-16 ترکیه) هستیم

۰۸ تیر ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۴ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس بین الملل - مقام ارشد پنتاگون تایید کرد که ایالات متحده به طور کامل از نوسازی ناوگان جنگنده‌های اف-16 ترکیه، حمایت می‌کند.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - یک مقام ارشد پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) روز چهارشنبه تایید کرد که ایالات متحده به طور کامل از نوسازی ناوگان جنگنده های «اف-۱۶ بلاک» ترکیه حمایت می کند.

به نوشته روزنامه یونانی «گریک ریپورتر» «سلست والاندر» معاون  وزارت دفاع آمریکا در امور امنیت بین الملل، گفت که آمریکا به طور کامل از طرح های نوسازی ترکیه برای ناوگان اف-۱۶ این کشور حمایت می کند. این اظهارات ساعاتی پس از موافقت «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه با لغو تهدید وتو برای پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو  بیان شد.

والاندر افزود: «این طرح ها باید از طریق فرآیند قرارداد انجام شوند، ایالات متحده از نوسازی ناوگان جنگنده ترکیه حمایت می کند، زیرا این به امنیت ناتو کمک می کند. قابلیت های دفاعی قوی ترکیه به دفاع قوی ناتو کمک می کند.»

مقام پنتاگون: موافق نوسازی (جنگنده های اف-16 ترکیه) هستیم

 

 به گزارش منابع خبری، ترکیه سه شنبه با پیوستن سوئد و فنلاند دو کشور واقع در شمال اروپا به ناتو خبر موافقت کرد.سران ترکیه، سوئد و فنلاند به تازگی یادداشتی را برای پیوستن دو کشور شمال اروپا به ناتو امضا کرده اند. یک منبع آگاه در این زمینه گفت: «این یک توافق سه جانبه برای الحاق به ناتو است.»

«اردوغان قره قوش» تحلیلگر نظامی و سرهنگ بازنشسته ترکیه به تازگی اظهار داشت که هرگونه تقابل  با یونان به «جنگ تمام عیار» بین دو کشور تبدیل خواهد شد. وی در  مصاحبه ای  بر اهمیت «برتری هوایی» ترکیه در هرگونه رویارویی نظامی محتمل با یونان تاکید کرد.

تجهیز محتمل ناوگان جنگنده های ترکیه خبر خوبی برای یونان همسایه آنکارا نیست. نخست وزیر یونان اخیرا  تایید کرد که این کشور به دنبال خرید جنگنده های پیشرفته «اف-۳۵» ساخت آمریکاست، اقدامی که نیروی هوایی یونان به برتری قابل توجهی نسبت به ترکیه دست می یابد.

منبع : خبرگزاری فارس