مقام ارشد روس: تحریم  و فشار بر علیه ایران نتیجه عکس داد

مقام ارشد روس: تحریم و فشار بر علیه ایران نتیجه عکس داد

۰۹ تیر ۱۴۰۱ - ۰۰:۲۱ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس بین الملل - مقام ارشد دولت روسیه گفت که تلاش آمریکا برای تحریم، فشار یا تهدید ایران هرگز به نتیجه مطلوب نمی‌رسد بلکه دقیقا اثر معکوس دارد.

مقام ارشد روس: تحریم  و فشار بر علیه ایران نتیجه عکس داد

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - معاون رئیس شورای فدراسیون روسیه روز چهارشنبه اظهار داشت، رشد تجارت بین روسیه و ایران نشان داد که فشار و تحریم های آمریکا نتیجه معکوس داشته است.

به گزارش خبرگزاری «تاس» «کنستانتین کاساچف» معاون رئیس شورای فدراسیون روسیه در دیدار با هیات پارلمانی ایران در «مسکو» گفت، تلاش های  آمریکا در فشار تحریم ها ، تهدیدها و باج گیری نتیجه معکوس داشته به طوریکه  تجارت بین روسیه و ایران در سال ۲۰۲۱ رشد بیش از ۷۰ درصد نشان می دهد.

وی گفت: «مثال ایران به ٰروشنی نشان می دهد که هیچ تلاشی برای تحریم، اخاذی، فشار یا تهدید ایران هرگز به نتیجه مطلوب منجر نمی شود، بلکه می تواند دقیقا اثر معکوس داشته باشد.»

این مقام ارشد روس در ادامه در باره روابط حسنه بین ایران و روسیه افزود: «روابط دوجانبه بین روسیه و ایران نشان از پویایی مثبت روزافزون روابط ما دارد. با نگاهی به آمارها، گردش مالی ما در سال گذشته بیش از ۷۰ درصد افزایش یافته است.»

کاساچف تصریح کرد که این همکاری سرمایه گذاری در مقیاس بزرگ را نیز می شود. به گفته وی، همچنین دستور کار گسترده ای برای همکاری بین دو کشور در زمینه مسائل مهم بین المللی وجود دارد.

کاساچف در خاتمه به همکاری تهران و مسکو در زمینه حل بحران سوریه و شرکت دو کشور در ششمین نشست کشورهای حاشیه دریای خزر و همکاری در این منطقه اشاره کرد.

اخیرا نیز یک اندیشکده آمریکایی در تحلیلی درباره توسعه روابط دو کشورهمسایه ایران و روسیه نوشت، انتظار می رود تقویت روابط بین ایران و روسیه در آینده نزدیک افزایش یابد.

اندیشکده «مرکز سیاست امنیتی» واقع در پنسیلوانیای آمریکا در مطلبی به قلم «مایا کارلین» تحلیلگر خود تحت عنوان «شکل گیری ائتلاف اقتصادی جدید بین روسیه و ایران» نوشت، روسیه و ایران توافقنامه تجاری دوجانبه ای امضا کردند که در آن مراکز تجاری در «سن پترزبورگ» و «تهران» تاسیس می شود. این یادداشت تفاهم تجارت بین دو کشور را در بخش های مختلف از جمله انرژی، کشاورزی و دارو ارتقا می دهد.

مایا کارلین نوشت، در حالی که مذاکرات احیای برجام اخیراً متوقف شده است، تهران و مسکو تجارت نفت و گاز را در تلاش برای دور زدن تحریم های غرب در پیش گرفته اند. اخیرا معاون نخست وزیر روسیه اعلام کرد که ایران می تواند به مرکز اصلی حمل و نقل و لجستیک برای تضمین حمل ونقل متقابل کالا تبدیل شود. به گفته وی، دو کشور توان بالقوه تجارت حدود ۵۰ میلیون تن کالا را در چند سال آینده دارند.

منبع : خبرگزاری فارس