رهبر طالبان برای حضور در نشست علمای افغانستان وارد کابل شد
سرویس بین الملل - طالبان اعلام کرد که ملاهبت الله آخند زاده رهبر این گروه پس از سفر به کابل در نشست بزرگ علمای افغانستان حضور یافته است.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - طالبان از حضور ملاهبت الله آخند زاده، رهبر این گروه در نشست علمای بزرگ افغانستان خبر داد. 

وی برای اولین بار است که پس از قدرت گرفتن مجدد طالبان در افغانستان وارد کابل می شود و به گفته رسانه های نزدیک به طالبان، قرار است ملاهبت الله در نشست علمای افغانستان به ایراد سخنرانی بپردازد.

بلال کریمی، معاون سخنگوی طالبان نیز در توئیتی گفت: «ملاهبت الله آخندزاده رهبر امارات اسلامی وارد تالار نشست بزرگ علمای افغانستان شده است.»

هبت الله آخندزاده در سال های اخیر در انظار عمومی حضور نیافته و به صورت مخفیانه زندگی کرده است. به دنبال تسلط طالبان بر افغانستان، تنها یک عکس از او منتشر شد. طالبان گفته بودند که این عکس او پس از تسلط بر افغانستان و در کتابخانه ای در شهر قندهار گرفته شده است.

همچنین در سال های اخیر نوارهای صوتی منتسب به او هم از سوی طالبان منتشر نشده بود.

پیشتر انس حقانی، از اعضای ارشد این گروه گفته بود که هبت الله آخندزاده در قندهار زندگی می کند و به دلیل نگرانی از هدف قرارگرفتن توسط هواپیماهای بی سرنشین آمریکا در انظار عمومی ظاهر نمی شود.

اولین نشست بزرگ طالبان از زمان بازگشت به قدرت در سال گذشته امروز در کابل برگزار شده و برای تامین امنیت این نشست تدابیر امنیتی گسترده در پایتخت افغانستان به اجرا گذاشته شده است.

به گفته طالبان حدود ۳۵۰۰ تن از علما و رهبران قبایل سراسر این کشور در این نشست شرکت کرده اند.

در این نشست که بزرگترین و مهم ترین نشست طالبان پس از حاکمیت دوباره شان در افغانستان خوانده می شود، هیچ بانوی در آن دعوت نشده است.

گفته می شود در این نشست قرار است موضوعات مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی مورد بحث قرار گیرد.

گردهمایی علمای دین و بزرگان قومی که از سوی طالبان در کابل برنامه ریزی شده، با سخنرانی ملاحسن آخوند، نخست وزیر این گروه آغاز شد.

این نشست پشت دروازه های بسته و بدون پوشش مستقیم رسانه ای درحال برگزاری است. 

این در حالی است که همزمان با برگزاری نشست علمای افغانستان در کابل، منابع خبری از وقوع چندین انفجار و آغاز درگیری های مسلحانه در اطراف محل برگزاری این نشست خبر داده بودند.

«ذبیح الله مجاهد»، سخنگوی در این خصوص گفته است که در اطراف گردهمایی مشکلی وجود ندارد و نیروهای امنیتی به یک مورد مشکوک تیراندازی کرده اند .

منبع : خبرگزاری فارس