ادعای لندن: روسیه مجبور به عقب نشینی از (اِزمینی) شد، نه برای حسن نیت
سرویس بین الملل - وزارت دفاع انگلیس با زیر سوال بردن دلیل روسیه برای خروج نیروهایش از جزیره مهم اوکراینی، گفت قطع شدن خطوط ارتباطی روسیه با این منطقه بود که آنها را مجبور به عقب‌نشینی کرد.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - همزمان با اطلاعیه ارتش روسیه مبنی بر خارج کردن نظامیانش از جزیره «اِزمینی» (موسوم به جزیره مار) با هدف حسن نیت نشان دادن به اوکراین، لندن اما این بیانیه را رد کرد.

رکن اطلاعات ارتش انگلیس امروز (جمعه) گفت: «در ۳۰ ژوئن ۲۰۲۲، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که نیروهایش از جزیره مار در شمال غربی دریای سیاه عقب نشینی کرده اند. این جزیره که در روز اول تهاجم توسط روسیه تصرف شد، در امتداد خطوط اصلی کشتیرانی به اودسا و بنادر مجاور آن قرار دارد».

به نوشته وبگاه این سازمان، در این بیانیه ادعا شده است: «نیروهای مسلح اوکراین در چند هفته گذشته حملاتی را علیه پادگان روسیه [در جزیره ازمینی] با استفاده از حملات موشکی و پهپادی انجام دادند. علاوه بر این، از موشک های ضد کشتی برای ممانعت از نزدیک شدن کشتی های نیروی دریایی روسیه به این جزیره با هدف سلاح رسانی، استفاده کرد».

وزارت دفاع انگلیس ادامه داد: «روسیه به احتمال زیاد به دلیل انزوای پادگان و آسیب پذیری فزاینده نیروهیاش در برابر حملات اوکراین، از جزیره مار عقب نشینی کرده است، نه به عنوان ژست حسن نیت که ادعا می کند».

در پایان این گزارش آمده است: «از سوی دیگر، نیروهای زمینی روسیه ادعا می کنند که روستای پریویلا، در شمال غربی شهر مورد مناقشه لیشانسک در دونباس را تصرف کرده اند. احتمالاً درگیری شدید برای منطقه مرتفع در اطراف پالایشگاه نفت لیشانسک ادامه دارد».

روز گذشته بود که ارتش روسیه اعلام کرد که نیروهای این کشور جزیره ازمینی در دریای سیاه را ترک کرده اند و تاکید کرد که این اقدام نشانه حسن نیت مسکو در بحبوحه عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین است.

این در حالی است که بخش اطلاعات ارتش انگلیس چندی قبل با اشاره به نابودی یدک کش نیروی دریایی روسیه با نام «اِسپاساتل واسیلی بِک» با موشک ضدکشتی هارپون توسط نیروهای کی یف، مدعی شد این کشتی در حال ارسال تسلیحات به جزیره ازمینی در دریای سیاه بود.

منبع : خبرگزاری فارس