اردوغان: موافقت با عضویت سوئد و فنلاند در ناتو با پارلمان ترکیه است
سرویس بین الملل - اردوغان: موافقت با عضویت سوئد و فنلاند در ناتو با پارلمان ترکیه است

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه امروز (جمعه) گفت این پارلمان ترکیه است که باید با عضویت سوئد و فنلاند در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) موافقت کند.

اردوغان در پاسخ به سوالی درباره اظهاراتش حول پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو در نشست سران این ائتلاف در مادرید، توضیح داد: «کار برای پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو بدون تصویب پارلمان ترکیه پیش نخواهد رفت و جای نگرانی نیست».

به نوشته خبرگزاری «آناتولی»، وی اظهار داشت: «در اجلاس ناتو، رویکرد همه سران این بود که بیایید یک میانجی باشیم، بیایید آنها (ترکیه) را با یونان دور هم جمع کنیم. ما گفتیم ببخشید، فعلا وقت نداریم».

رئیس جمهور ترکیه درباره سند راهبردی ناتو گفت: «در سند راهبردی (ناتو) ما برای اولین بار ثبت کردیم که سازمان های تروریستی، نیروهای امنیتی ما و همچنین مردم و سرزمین های ما را تهدید می کنند».

اردوغان با اشاره به یادداشت سه جانبه با سوئد و فنلاند نیز توضیح داد: «کار بعدی متعلق به سوئد و فنلاند است. وقتی اشتباهی رخ دهد، ما از قبل اسنادی داریم و آنچه لازم باشد انجام خواهیم داد. از این پس برای اعضای پ.ک.ک و گولن، تبلیغات تروریستی، حمله به کشور و شهروندان ما بسیار دشوارتر خواهد بود».

وی با بیان اینکه سوئد ۷۳ تروریست را به ترکیه استرداد می کند، تاکید کرد: «وعده ها مهم است، اما مهمترین چیز عملی شدن است. آنها در حال حاضر ۳-۴ نفر از آنها را فرستاده اند، اما کافی نیست. وزارت دادگستری و امور خارجه، سازمان اطلاعات از نزدیک بررسی و پیگیری خواهد کرد».

منبع : خبرگزاری فارس