اذعان صهیونیست ها؛ حزب الله می تواند در آن واحد نقاط راهبردی اسرائیل را هدف قرار دهد
سرویس بین الملل - عملیات پهپادی روز گذشته حزب‌الله لبنان در میدان گازی کاریش، بار دیگر توانمندی پهپادی این جنبش مقاومت را به صهیونیست‌ها یادآوری کرد.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس -  امیر بوحبوط، تحلیلگر مسایل نظامی سایت عبری زبان والا (WALLA)، امروز (یکشنبه، ۳ ژوئیه) از نگرانی های حاکم بر سرویس های امنیتی رژیم صهیونیستی از احتمال پرواز شمار زیادی از پهپادهای حزب الله لبنان به سمت میدان گازی کاریش در مرزهای لبنان که اسرائیل در حال انجام عملیات اکتشافی در آن است، خبر داد.

وی با با بیان این که پهپادها در مقایسه با موشک هایی رهگیری که هزینه آن ها گاهی به صدها هزار دلار می رسد، کم هزینه تر هستند گفت: لذا خطر پهپادهای بمب گذاری شده موضعی خواهد بود و خطر بزرگی برای گاز ایجاد نخواهد کرد اما میزان احساس ایمنی کارگران را متزلزل خواهد کرد.

این تحلیلگر صهیونیست به نقل از منابع آگاه نظامی گفت: ارتش در حال بررسی امکان پاسخگویی به حزب الله پس از پرواز پهپادهای آن به سمت میدان گازی کاریش است.

 در همین راستا، «اور هیلر» خبرنگار نظامی کانال ۱۳ تلویزیونی رژیم صهیونیستی مدعی شد که ارتش از پرواز پهپادها از لبنان به سوی میدان گازی کاریش  اطلاع قبلی داشت و بر همین اساس میزان آماده باش نیروی هوایی و دریایی خود را برای رهگیری آن ها افزایش داده بود.

از سوی دیگر، «امیر آویوی» سرتیپ نیروهای ذخیره ارتش رژیم صهیونیستی در مصاحبه با رسانه ها اعتراف کرد که حزب الله قادر است با صدها پهپاد به صورت همزمان به اهداف راهبردی در «اسرائیل» حمله کند.

وی تاکید کرد که حزب الله توانایی هدف قرار دادن اهداف راهبردی در اسرائیل را دارد. دلیل اصلی این توانایی، صدها پهپادی است که حزب الله به منظور انجام این حملات در اختیار دارد.

 ارتش رژیم صهیونیستی شامگاه شنبه (۲ ژوئیه)، مدعی شد که سه پهپاد حزب الله را که به سوی سکوی گازی «کاریش» در شرق دریای مدیترانه در حرکت بوده اند را سرنگون کرده است.

یک منبع صهیونیستی به خبرگزاری رویترز گفت که نیروی هوایی و دریایی این رژیم به رهگیری و سرنگونی این پهپادها پرداخته اند.

بر اساس گفته این منبع، پهپادهایی که حزب الله به این منطقه گسیل داشته، غیرمسلح بوده اند.

جنبش حزب الله لبنان نیز در پی ادعاهای رژیم موقت صهیونیستی مبنی بر رهگیری پهپادهای این جنبش بیانیه صادر و اعلام کرد که مأموریت این پهپادها شناسایی بوده و مأموریت مورد نظر انجام شد. پیام نیز [به صهیونیستها] رسید.

میدان گازی کاریش مورد مناقشه لبنان و رژیم صهیونیستی است. دو روز پیش دو کشتی حفاری متعلق به رژیم صهیونیستی به سوی خط مرزی مورد منازعه تجاوز کرده و یکی از آن ها نیز از این خط به اندازه چند مایل عبور کرد.

تل آویو مدعی است که میدان گازی کاریش، در آب های مورد مناقشه نیست بلکه در منطقه اقتصادی انحصاری رژیم صهیونیستی واقع شده است. ۱۵ خرداد گذشته نیز، کشتی حفاری وابسته به شرکت انرژین وارد منطقه مورد منازعه مذکور شده بود که با واکنش و محکومیت گسترده از سوی بیروت همراه شد.

از سوی دیگر، برخی منابع در یونیفل به روزنامه الاخبار اعلام کردند که کشتی های جنگی آمریکا به میدان کاریش رسیده اند و اقداماتی را برای محافظت از سکوی شناور در این میدان انجام داده اند. 

از اکتبر سال ۲۰۲۰ مذاکرات فنی میان رژیم صهیونیستی و لبنان برای حل اختلافات مرزی دریایی با میانجی گری آمریکا آغاز شد. در ماه می گذشته لبنان به خاطر محاسبات اشتباهاتی پیشین، منطقه مورد منازعه را از خط ۲۳ به خط ۲۹ تغییر داد و این منطقه مورد مناقشه به ۱۴۰۰ کیلومتر رسید.

منبع : خبرگزاری فارس