هند: با وجود ممنوعیت صادرات گندم، به افغانستان کمک کردیم
سرویس بین الملل - مقامات هند اعلام کردند به رغم ممنوعیت صادرات گندم، محموله جدیدی از این محصول کشاورزی را به افغانستان ارسال کرده است.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - هند اعلام کرد که در ادامه کمک های بشردوستانه محموله جدید گندم به میزان 2500 تن را از طریق پاکستان راهی افغانستان کرده است. 

به نوشته روزنامه Mint چاپ دهلی نو، پانزدهمین محموله گندم کمکی هند به افغانستان ارسال شده و قرار است 14 هزار تن دیگر طی روزهای آینده به این کشور جنگ زده ارسال گردد. 

بالبیر منگات، کمیسر گمرک هند در این خصوص توضیح داد که تاکنون 36 هزار تن از 50 هزار تن گندم اهدایی به افغانستان ارسال شده و مابقی این گندم نیز طی روزهای آینده به این کشور ارسال خواهد شد. 

آریندام باچی سخنگوی وزارت امور خارجه هند نیز درباره این خبر گفت: در ادامه کمک های هند به مردم افغانستان محموله جدید گندم به این کشور ارسال شده است. 

وی افزود: تعهد دولت هند به کمک بشردوستانه به مردم افغانستان ادامه خواهد داشت. 

سخنگوی وزارت خارجه هند ادامه داد: با کمک برنامه جهانی غذایی هند تاکنون 33500 تن گندم را به مردم افغانستان ارسال کرده و مابقی کمک تعهد شده نیز طی روزهای آینده به این کشور ارسال خواهد شد. 

به نوشته این روزنامه هندی، اولین محموله گندم کمکی هند به افغانستان به دنبال توافق این کشور با پاکستان در فوریه سال جاری میلادی انجام شده که براساس آن در جلال آباد تحویل مقامات طالبان شد. 

هند اخیرا اعلام کرده است که با دولت پاکستان بر ادامه ارسال گندم اهدایی به افغانستان به توافق رسیده و قرار است این گندم طی 2 ماه آینده ارسال شود. 

این در حالی است که به دنبال بحران اوکراین و افزایش قیمت کالاهای اساسی از جمله گندم، دولت هند صادرات این محصول کشاورزی را ممنوع کرده است.

هند تنها یک روز پس از اعلام بالاترین رکورد صادرات گندم این کشور، از ممنوعیت صادرات این محصول به دلیل از بین رفتن آن به خاطر افزایش بی سابقه موج گرما و از طرفی افزایش یک شبه و چشمگیر قیمت آن در داخل کشور خبر داد.

این ممنوعیت صادرات تاکنون ادامه داشته است. 

از طرف دیگر، طالبان نیز با هدف کنترل قیمت گندم و مواد غذایی، خروج این محصول کشاورزی از افغانستان را ممنوع کرده است.

«ذبیح الله مجاهد»، سخن گوی طالبان در این رابطه گفت: به تمام گمرکات دستور داده شده تا از خروج گندم به خارج از افغانستان ممانعت به عمل آورند. 

وی هدف از این اقدام را جلوگیری از کمبود گندم و کنترل قیمت مواد غذایی در افغانستان عنوان کرده است.

گندم غذای اصلی مردم افغانستان را تشکیل می دهد. براساس برآورد، این کشور برای جمعیت ۳۳ میلیونی خود به بیشتر از شش میلیون تُن گندم نیاز دارد.

پیش از این سازمان ملل در گزارش جدید خود اعلام کرده بود که امنیت غذایی در افغانستان به مرحله فاجعه رسیده و نزدیک به 20 میلیون نفر از جمعیت این کشور با گرسنگی شدید مواجه هستند (بیشتربخوانید).

روسیه و اوکراین بزرگ ترین صادرکنندگان گندم به بازار جهانی به شمار می روند و بروز درگیری نظامی بین این دو کشور موجب شده تا از عرضه میلیون ها تن گندم به بازار جهانی جلوگیری شده و قیمت این محصول اساسی غذایی در بازار جهانی به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

منبع : خبرگزاری فارس