سفیر چین در مسکو: آمریکا سناریوی اوکراین را در تایوان تکرار می کند
سرویس بین الملل - سفیر چین در مسکو اعلام کرد آمریکا سناریوی اوکراین را در تایوان تکرار می‌کند و قصد دارد به هر قیمتی شده توسعه چین را مهار کند.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - «ژانگ هانهوی» سفیر چین در روسیه روز چهارشنبه گفت، آمریکا در حال تکرار سناریوی اوکراین در تایوان بوده و به دنبال استفاده از کارت تایوان جهت مهار چین است.

هانهوی در مصاحبه با خبرگزاری «تاس» گفت: «هدف اصلی، بازی با کارت تایوان به هر قیمتی است تا توسعه چین مهار شود. مایل هستم اشاره کنم که سفر [نانسی] پلوسی گامی خطرناک از سوی ایالات متحده بود تا اصل چین واحد را تحریف و کم ارزش کند».

سفیر چین در مسکو با تأکید بر اینکه سفر پلوسی تغییری در وضعیت تاریخی و حقوقی تایوان به عنوان بخشی از خاک چین ایجاد نخواهد کرد گفت، بلکه بالعکس این اقدام پلوسی مانند شلیک به پای خود بود و عزم و اراده چین را تقویت کرد.

وی خاطرنشان کرد، تا یک هفته بعد از سفر پلوسی به تایوان، بیش از صد کشور از جمله روسیه، آن را محکوم کرده و به شدت مورد انتقاد قرار دادند. وی متذکر شد: «امروزه چین کشور صد سال پیش نیست که فقیر و ضعیف بود و اجازه می داد دیگران آن را کنترل کنند و جهان مدرن امروز نیز جهانی نیست که کشورهای امپریالیست بتوانند هر کاری که می خواهند با وقاحت در خاک چین انجام دهند».

این دیپلمات چینی افزود: «این اقدام، نقش آمریکا به عنوان بزرگ ترین عامل از بین رفتن صلح در تنگه تایوان را اثبات می کند که بیشترین اثر منفی را بر ثبات منطقه داشته و تماماً نشانگر سیاست بدون تغییر ایالات متحده در امور بین المللی است که با دورویی و اقدام در راستای استانداردهای دوگانه در قبال قوانین بین المللی شناخته می شود».

هانهوی در بخش دیگری از این مصاحبه تأکید کرد: «در مورد مسائل اساسی پیرامون حق حاکمیت و تمامیت ارضی، هیچ جایی برای مماشات و امتیاز دادن به هیچ کشوری وجود ندارد. دولت و مردم چین هرگز با تلاش برای ایجاد تنش، ایجاد درگیری و ایجاد شکاف در منطقه مدارا نخواهند کرد و هرگز حتی یک اینچ از خاک کشورشان را واگذار نمی کنند».

او همچنین گفت: «غربی ها به رهبری آمریکا، در تلاش هستند سناریوی اوکراین را درباره مسئله تایوان تکرار کنند. ایالات متحده پنج دور از توسعه ناتو به سمت شرق را تحریک کرده و در اوکراین انقلاب رنگی به راه انداخت و تا جایی که توانست سعی کرد روسیه را در فضای امنیتی به حاشیه براند و در نهایت به بحران اوکراین منجر شد».

هانهوی افزود: «ایالات متحده در تلاش برای تکرار همان تاکتیک علیه چین است تا بحرانی در تنگه تایوان ایجاد کند که مانع از توسعه و رشد چین شده، در امور داخلی ما مداخله کند و امور داخلی چین را به سطح بین المللی بکشاند و مانع از اتحاد مجدد چین و نوزایی ملت آن شود».

مصاحبه این مقام چینی در حالی انجام شده که دفتر شورای دولتی و دفتر اطلاعات شورای دولتی امور تایوان جمهوری خلق چین امروز (چهارشنبه) یک گزارشی را تحت عنوان «مسئله تایوان و اتحاد مجدد با چین در عصر جدید» منتشر کرده است.

طبق آن چه که در این گزارش آمده است، تایوان از زمان های قدیم متعلق به چین بوده است و قطعنامه ۲۷۵۸ مجمع عمومی سازمان ملل یک سند سیاسی است که اصل «چین واحد» را در بر می گیرد که صلاحیت قانونی آن جایی برای شک و تردید باقی نمی گذارد و در سراسر جهان به رسمیت شناخته شده است.

در گزارش دولت چین آمده است: «ما یک چین هستیم و تایوان بخشی از چین است. این یک واقعیت غیر قابل انکار است که تاریخ و قانون آن را تأیید می کند. تایوان هرگز یک کشور نبوده است. وضعیت آن به عنوان بخشی از چین تغییر ناپذیر است».

چین از هفته گذشته و در واکنش به سفر پلوسی به تایوان، رزمایش های متعدد و گسترده ای را کلید زده و از سوی دیگر به قطع ارتباطات با آمریکا در برخی حوزه های مهم و تحریم رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و نزدیکانش پرداخته است.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط