بیانیه (چارچوب هماهنگی) عراق درمورد روند تشکیل دولت

بیانیه (چارچوب هماهنگی) عراق درمورد روند تشکیل دولت

۱۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۵۹ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس بین الملل - پس از درخواست رهبر جریان صدر در عراق برای مداخله دستگاه قضایی این کشور به منظور انحلال پارلمان، کمیته هماهنگی گروه‌های شیعی در عراق خواستار احترام به قوه قضائیه و پارلمان این کشور شد.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - کمیته هماهنگی گروه های سیاسی شیعی در عراق موسوم به «چارچوب هماهنگی»، شامگاه امروز (چهارشنبه)، در بیانیه ای از نشست سران این کمیته به منظور رایزنی برای تشکیل دولت عراق خبر داد.

بنابر گزارش پایگاه خبری «ناس نیوز»، در بیانیه صادره از طرف این کمیته آمده است: «چارچوب هماهنگی شامگاه امروز نشست خود را برگزار کرد. در این نشست مجموعه ای از مسائل سیاسی به ویژه روند گفت و گوهای جاری با باقی گروه های ملی [عراق] به منظور تسریع عمل به بندهای قانون اساسی و همچنین تسریع تعیین نامزد ریاست جمهوری و تشکیل دولتی خدمت گذار و قادر به حل مشکلات امنیتی و خدماتی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.»

چارچوب هماهنگی در ادامه اضافه کرد: «افراد گردآمده [در این نشست] بر موضع خود مبنی بر لزوم احترام به نهادها به ویژه قوه قضاییه و مقننه و رد هرگونه تعرض به این نهادها و عدم تعلیق مأموریت قانونی آن ها مجددا تأکید کردند.»

کمیته هماهنگی گروه های شیعی همچنین اعلام کرد: «سران چارچوب هماهنگی از گروه های سیاسی خواستند تا به منظور حفظ دستاوردهای دموکراتیک و تداوم گفت و گوهای سازنده تا زمان دستیابی به راهکار برای بحران کنونی و تشکیل دولتی قادر به عبور از  چالش های کشور به ویژه در زمینه انرژی، کمبود آب، عدم تصویب بودجه فدرال با یکدیگر همکاری کنند.»

در بخش پایانی این بیانیه آمده است: «چارچوب هماهنگی از مردم معتقد به قانون و باورمند به مشروعیت قانون اساسی می خواهد که از تمام گام های قانون اساسی برای تشکیل دولت و برای دفاع از فرایند دموکراتیک که همگی به آن باور داریم، حمایت کنند.»

این نشست در حالی برگزار شده است که «سید مقتدی الصدر» رهبر جریان صدر، ساعاتی قبل، با بیان اینکه انحلال پارلمان تنها توسط خود اعضای پارلمان انجام نمی شود، از دستگاه قضایی عراق به ویژه رئیس شورای عالی قضایی این کشور خواست که روند موجود را اصلاح کند.

الصدر با اشاره به اینکه مهلت قانونی پارلمان برای تعیین رئیس جمهور و نخست وزیر به پایان رسیده، از رئیس جمهور عراق خواست که پس از انحلال پارلمان، برای برگزاری انتخابات زود هنگام البته با شروطی که بعدها اعلام خواهد شد، زمانی را تعیین نماید.

سید مقتدی الصدر، چهارشنبه شب هفته گذشته، گفت و گو میان احزاب سیاسی عراق را بی فایده خوانده بود و خواستار انحلال پارلمان عراق شده بود.

این درخواست با واکنش های مثبت و منفی بسیاری همراه شد و تعدادی از گروه های سیاسی عراق تأکید داشتند که انحلال پارلمان بایست با اجماع تمام احزاب سیاسی صورت گیرد.

امیدها در کشور عراق پس از ۱۰ ماه با معرفی «محمد شیاع السودانی» به عنوان نامزد منصب نخست وزیری زنده شد و در حالی که پارلمان نیز خود را برای انتخاب رئیس جمهور و معاون اول رئیس پارلمان آماده می کرد، تظاهرات حامیان جریان صدر برای مخالفت با روند سیاسی، شرایط عراق را پیچیده کرد.

آشوبگران حامی رهبر جریان صدر طی هفته گذشته چند بار پس از ورود غیرقانونی به «منطقه سبز» بغداد، وارد صحن پارلمان شدند و همچنان به تحصن خود در منطقه سبز ادامه می دهند.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط