استقبال جمهوری آذربایجان از (رویکرد سازنده) ارمنستان

استقبال جمهوری آذربایجان از (رویکرد سازنده) ارمنستان

۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۰:۴۸ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس بین الملل - وزیر خارجه جمهوری آذربایجان با بیان اقدامات مثبت اخیر ارمنستان گفت که باکو می‌خواهد روابط خوبی با همسایگان داشته باشد.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - وزیر خارجه جمهوری آذربایجان روز چهارشنبه گفت که ارمنستان رویکردهای سازنده ای  در زمینه اجرای مفاد توافقنامه آتش بس ۲۰۲۰ با میانجیگری روسیه نشان داده است.

به گزارش وبگاه «رادیو اروپای آزاد» «جیحون بایراموف» وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان در نشست خبری مشترک با همتای الجزایری خود در شهر «باکو» گفت که آذربایجان می خواهد روابط خوبی با همسایگان خود داشته باشد.

بایراموف گفت: «ما می توانیم از نظر عادی سازی روابط با ارمنستان بر اساس اصل مصون ناپذیری متقابل مرزها پیش برویم».

در بحبوحه تشدید خشونت ها در منطقه درگیری در روزهای گذشته دستکم دو نظامی ارمنستانی و یک نظامی جمهوری آذربایجانی کشته شدند. مقامات ارمنستان در قره باغ کوهستانی دستور تخلیه چندین شهرک ارمنی نشین در امتداد این منطقه را تا پایان ماه اوت صادر کردند.

«نیکول پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان در جلسه اخیر کابینه گفت که توافق سه جانبه مستلزم آن است که روسیه، آذربایجان و ارمنستان تا قبل از سال ۲۰۲۴ یک طرح مشترک برای ساخت جاده جدید ارمنستان - قره باغ انجام دهند. وی گفت: «هنوز چنین طرحی تدوین نشده است.»

با این حال، وزارت خارجه آذربایجان گفت که سه طرف در اوایل سال جاری بر سر مسیر کریدور جدید به توافق رسیدند. وزیر امور خارجه آذربایجان بار دیگر تاکید کرد که ارمنستان هنوز راه های جاده ای و ریلی را برای اتصال  جمهوری آذربایجان به منطقه نخجوان که باکو آن را کریدور زنگزور می نامد، باز نکرده است.

بایراموف با اشاره به ساخت پل بر روی رودخانه «آراکس» که بخشی از زیرساخت های چنین ارتباطی از طریق ایران است، گفت که آذربایجان در هر صورت یک مسیر حمل و نقل جایگزین به منطقه غربی خود خواهد داشت.

وی گفت: «به ارمنستان به سادگی این فرصت داده می شود که از همکاری های منطقه ای کنار گذاشته نشود. اگر ایروان نتواند تصمیم درستی بگیرد، به منافع خود لطمه خواهد زد.

وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان روز سه شنبه تصریح کرد که  جمهوری آذربایجان از طریق ایران به نخجوان متصل خواهد شد. وی در این خصوص گفت: «آذربایجان یک مسیر جایگزین برای متصل شدن به نخجوان از طریق رود ارس دارد که ارمنستان را دور می زند. برای این هدف، طبق توافق با ایران، باکو ساخت اولین پل بر فراز رود ارس را آغاز کرده است.»

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط