اختلاف چین و کره جنوبی بر سر استقرار (سامانه ضد موشکی تاد)

اختلاف چین و کره جنوبی بر سر استقرار (سامانه ضد موشکی تاد)

۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۱:۰۲ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس بین الملل - کره جنوبی با نادیده گرفتن درخواست چین اعلام کرد قصد دارد سامانه ضد موشکی بیشتری از نوع تاد مستقر کند.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - دولت کره جنوبی روز چهارشنبه با رد درخواست چین تاکید کرد به منظور تقویت دفاع های خود علیه «تهدیدهایکره شمالی» روال های تصمیم گیری خودش را طی خواهد کرد. 

به گزارش وبگاه «دیفنس نیوز» دولت جدید کره جنوبی درخواست های چین مبنی بر ادامه سیاست های دولت قبلی این کشور مبنی بر عدم  افزودن آتشبارهای ضد موشکی ایالات متحده از نوع «تاد» را رد کرده است.

بر اساس این گزارش، اختلافات بین کره جنوبی و چین درست یک روز بعد از دیدار  دیپلمات های ارشد دو کشور در شرق چین و ابراز امیدواری مبنی براینکه این موضوع به مانعی در توسعه روابط تبدیل نشود، صورت گرفت. در این بین، «مون جائه این» رئیس جمهور قبلی کره جنوبی به دنبال تعامل با کره شمالی بود  و سعی کرد روابط با پکن را با قول ترمیم کند و گفت سئول هیچ سامانه موشکی تاد افزون تر را مستقر نخواهد کرد. 

در شبکه های دفاع موشکی تحت رهبری ایالات متحده شرکت نمی کند و یک اتحاد نظامی سه جانبه با واشنگتن و توکیو تشکیل نخواهد داد.

اما «یون سوک یول» جانشین محافظه کار مون، قول همکاری امنیتی قوی تر با واشنگتن را داده و تمایل خود را برای دستیابی به سامانه های بیشتر تاد برای مقابله با تسریع تلاش های اتمی و تسلیحاتی کره شمالی ابراز کرده است.

«وانگ ونبین» سخنگوی وزارت امور خارجه چین، روز سه شنبه درباره دیدار وزیر امور خارجه چین و همتای کره جنوبی اش، موضع پکن را مبنی بر اینکه سامانه تاد در کره جنوبی «منافع امنیتی راهبردی» چین  تضعیف می کند، تایید کرد.

اخیرا نیز نشریه چینی «گلوبال تایمز» نوشت، «یون سوک یول» رئیس جمهور کره جنوبی از زمان به قدرت رسیدن در سازوکارهای با هدف چین مشارکت داشته است. این برنامه ها شامل تقویت همکاری بین آمریکا، کره جنوبی و ژاپن و شرکت در اجلاس ناتو بوده است. بسیاری از رسانه ها و کارشناسان کره جنوبی نگران هستند که کشورشان دیر یا زود در معرض اقدامات تلافی جویانه چین  قرار گیرد.

گفتنی است، تاد، سامانه موشکی ضد بالستیک ساخت شرکت «لاکهید مارتین» است. برد رادار این سامانه ۱۰۰۰ کیلومتر و برد عملیاتی موشک تاد ۲۰۰ کیلومتر است.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط