کنایه نماینده عراقی به جریان صدر درمورد درخواست منحل شدن پارلمان
سرویس بین الملل - یک نماینده پارلمان عراق در واکنش به درخواست رهبر جریان صدر برای انحلال پارلمان این کشور و برگزاری مجدد انتخابات گفت، چه تضمینی برای پذیرش نتایج انتخابات احتمالی وجود دارد؟.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - «سید مقتدی الصدر» رهبر جریان صدر، عصر روز گذشته (چهارشنبه) از شورای عالی قضایی عراق خواست که پارلمان عراق را حداکثر تا پایان هفته آینده منحل اعلام کند.

«مصطفی جبار سند» نماینده پارلمان عراق ضمن رد این خواسته الصدر، در صفحه توئیتر خود یادآوری کرد که مگر این دولت کنونی، نتیجه انتخابات گذشته نیست و چه تضمینی است که نتیجه انتخابات مجدد پذیرفته شود.

سند نوشت: به خاطر رخدادهای بسیار، بیماری کرونا، گسترش دستگاههای هوشمند و مشاهده بیش از حد ویدئوهای بی ارزش، حافظه مردم عراق ضعیف شده است. مردم عراق «فراموش کرده اند پس از اینکه پارلمان سابق، خود را منحل کرد، پارلمان کنونی، حاصل انتخابات زودهنگام بود».

کنایه نماینده عراقی به جریان صدر درمورد درخواست منحل شدن پارلمان

 

این نماینده عراقی در کنایه به مطالبات غیرقانونی جریان صدر خاطرنشان کرد: چه تضمینی وجود دارد که اگر فرضاً انتخابات جدید برگزار شد، و [فراکسیونهایی با] وزن های مختلف تشکیل شد، نتایج آن را قبول کنند؟.

این در حالی است که رهبر جریان صدر با اشاره به اینکه انحلال پارلمان تنها توسط خود اعضای پارلمان انجام نمی شود، از دستگاه قضایی عراق به ویژه رئیس شورای عالی قضایی این کشور خواست که روند موجود را اصلاح کند.

مقتدی الصدر از یک سو با طرفداران خودش، پارلمان را اشغال کرده و اجازه برگزاری جلسات جهت انتخاب رئیس جمهور و نخست وزیر جدید را نمی دهند، و از طرف دیگر می گوید، مهلت قانونی پارلمان برای برگزاری جلسات انتخاب رئیس جمهور و نخست وزیر به پایان رسیده، پس رئیس جمهور عراق می خواهد که پس از انحلال پارلمان، زمانی را برای برگزاری انتخابات زود هنگام البته با شروطی که بعداً خودش اعلام خواهد کرد، تعیین نماید.

رهبر جریان صدر همچنین اشاره کرد که تا زمان اعلام شروط و برگزاری انتخابات، حامیان این جریان به تحصن خود ادامه خواهند داند.

این درخواست با واکنش های مثبت و منفی بسیاری همراه شد و تعدادی از گروه های سیاسی عراق تأکید داشتند که انحلال پارلمان بایستی با اجماع تمام احزاب سیاسی و در خود پارلمان صورت گیرد. فائق زیدان رئیس شورای عالی قضایی عراق نیز در برنامه ای تلویزیونی به این خواسته غیرقانونی صدر واکنش نشان داد و تأکید کرد که انحلال پارلمان از طریق رأی اکثریت پارلمان امکان پذیر است. 

در روزهای گذشته امیدها در کشور عراق پس از ۱۰ ماه با معرفی «محمد شیاع السودانی» به عنوان نامزد منصب نخست وزیری زنده شد و در حالی که پارلمان نیز خود را برای انتخاب رئیس جمهور و معاون اول رئیس پارلمان آماده می کرد، تظاهرات حامیان جریان صدر برای مخالفت با روند سیاسی، شرایط عراق را پیچیده و با اشغال ساختمان پارلمان، کار آن را متوقف کرد.

حامیان رهبر جریان صدر طی هفته گذشته چند بار پس از ورود غیرقانونی به «منطقه سبز» بغداد، وارد صحن پارلمان شدند و همچنان به تحصن خود در منطقه سبز و ساختمان پارلمان ادامه می دهند.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط