استقرار جوخه جنگنده های (اف-22) آمریکا در لهستان

استقرار جوخه جنگنده های (اف-22) آمریکا در لهستان

۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۰:۲۱ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس بین الملل - منابع رسانه‌ای از استقرار شماری جنگنده آمریکایی در لهستان با هدف تقویت پوشش هوایی اعضای ناتو خبر دادند.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس -  منابع رسانه ای شنبه شب به وقت تهران از استقرار ۱۲ فروند جنگنده «اف-۲۲ رپتور» آمریکا در لهستان با هدف ایجاد پوشش هوایی در منطقه خبر دادند.

به نوشته وبگاه «اوییشن سورس نیوز» پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) اعلام کرده است که در راستای برنامه ناتو در تقویت دفاع جامع کشورهای عضو این ائتلاف، ۱۲ فروند جنگنده برتری هوایی اف-۲۲ رپتور آمریکا با ترک پایگاه خود در آلاسکا وارد لهستان شده اند.

 به دنبال فرود این جنگنده ها در لهستان، ژنرال «جیمز هکر»  فرمانده نیروی هوایی آمریکا در اروپا  و آفریقا از این جوخه دیدن کرد. وی گفت که استقرار این جنگنده ها گامی قابل توجه در حمایت از متحدان ما در ناتو تست. وی به توانمندی درگیری هوایی و حمله به اهداف زمینی از سوی این جنگنده ها اشاره کرد.

قرار است ۶ فروند جنگنده «اف-۱۵ ایگل» نیروی هوایی انگلیس در حمایت از جنگنده های اف-۲۲ وارد لهستان شوند.

آمریکا مدت هاست با بهانه مقابله با روسیه و کمک به ناتو به رومانی،کشور واقع در شرق اروپا کمک نظامی می کند. نیروی هوایی آمریکا چندی قبل در بحبوحه درگیری روسیه و اوکراین، بمب افکن راهبردی خود را بر فراز حریم هوایی رومانی به پرواز درآورد. ارتش آمریکا سپس اعلام کرد که جنگنده های اف-۱۶ خود را با هدف تقویت امنیت منطقه ای در بحبوحه تنش های روسیه با اوکراین، از آلمان به رومانی منتقل می کند.

چندی قبل نیز وزیر دفاع لهستان، قراردادی به ارزش ۴.۶ میلیارد دلار امضا کرد که بر اساس آن نیروی هوایی لهستان ۳۲ فروندجنگنده اف-۳۵ را به همراه یک بسته آموزشی و لجستیکی از آمریکا خریداری می کند.

ورشو قصد دارد جنگنده های «سوخو-۲۲» و «میگ-۲۹» را که ساخت شوروی سابق طراحی شده است، با جت های نسل پنجم جایگزین کند. قرار است تحویل در سال ۲۰۲۴ آغاز شود 

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط