فرانسه از پایان مداخله نظامی خود در کشور مالی خبر داد

فرانسه از پایان مداخله نظامی خود در کشور مالی خبر داد

۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۲۰ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس بین الملل - فرانسه امروز دوشنبه اعلام کرد همه سربازانش را که به بهانه مبارزه با گروه‌های شبه نظامی از سال 2013 وارد کشور مالی کرده بود از این کشور خارج کرده است.

به گزارش سرویس بین الملل برخط نیوز به نقل از فارس - به نوشته خبرگزاری رویترز، فرانسه اعلام کرد به دنبال تصمیمی که در ماه فوریه برای خارج ساختن نیروهایش از کشور مالی در واکنش به وخامت روابط بین پاریس و باماکو گرفت، امروز آخرین بخش از این نیروها مالی را ترک کردند.

وزارت دفاع فرانسه در بیانیه ای نوشت: «امروز در ساعت ۱۳:۰۰ (به وقت پاریس) آخرین واحد نظامی نیروی عملیات برخان که در خاک کشور مالی حضور داشتند از مرز بین مالی و نیجر عبور کردند.»

فرانسه  و متحدان نظامی اش گفته اند، بعد از تقریبا یک دهه مداخله در کشور مالی به بهانه مبارزه با شبه نظامیان افراطگر حوزه غرب آفریقا، حالا می خواهند این عملیات مداخله جویانه خود را به جای کشور مالی، از کشور نیجر هدایت کنند.

ریاست جمهوری فرانسه در بیانیه ای اعلام کرد: فرانسه به (کلیت) منطقه «ساحل» در آفریقا، حوزه خلیج گینه و منطقه «دریاچه چاد» به همراه همه شرکایی که متعهد به ثبات و جنگ علیه تروریسم هستند متعهد می ماند.

وقوع کودتا در کشورهایی نظیر مالی، چاد و بورکینافاسو باعث تضعیف ائتلاف های فرانسه در این مستعمرات سابقش شده در حالی که رویترز نوشت که این تحولات باعث جسورتر شدن شبه نظامیانی که کنترل بخش های بزرگی از مناطق بیابانی در آنجا را در اختیار دارند و باز شدن در به روی افزایش نفوذ روسیه در این حوزه شده است.

مقامات فرانسوی ماه گذشته میلادی به خبرنگاران گفتند، کشور نیجر تبدیل به مرکز حضور سربازان فرانسوی شده و بالغ بر 1000 سرباز را به همراه جنگنده ها، پهپادها و بالگردهای ارتش فرانسه در شهر نیامای پایتخت نیجر مستقر می سازند.

رویترز نوشت که تعداد ۳۰۰ الی ۴۰۰ سرباز فرانسوی دیگر نیز به منظور اجرای عملیات های ویژه به همراه سربازان ارتش نیجر عازم مناطق مرزی این کشور با بورکینا فاسو و مالی می شوند.

تعداد ۷۰۰ الی ۱۰۰۰ سرباز دیگر نیز قرار است در چاد مستقر شوند و تعداد نامشخصی از نیروهای ویژه آنها به منظور انجام عملیات در جاهای دیگر این منطقه استقرار پیدا خواهند کرد. مقامات فرانسوی همچنین گفتند، سربازان این کشور دیگر به مجرد تکمیل شدن خارج شدن از مالی دیگر دست به اجرای ماموریت یا تعقیب شبه نظامیان در داخلی خاک کشور مالی نخواهند زد.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط